Strajk generalny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – możliwość podjęcia takiej akcji zapowiadali niedawno działacze ze związku zawodowego Związkowa Alternatywa (ZA). Ale według wymiaru sprawiedliwości, podjęcie strajku w obecnym momencie byłoby niezgodne z prawem.
Związkowcy z jednego związków zawodowych w ZUS-ie zapowiadali niedawno strajk, związany ze złymi warunkami pracy, konfliktem z władzami Zakładu oraz zwolnieniem dyscyplinarnym liderki Związkowej Alternatywy w tej organizacji, Ilony Garczyńskiej.
Miał się on rozpocząć 27 czerwca – czyli już w poniedziałek za tydzień. Strajk generalny był zapowiedziany jako bezterminowy i obejmujący zasięgiem cały kraj. O zapowiedziach ZA pisaliśmy w tym artykule.
W odpowiedzi na zarzuty związku władze ZUS-u wskazywały na bezzasadność zarzutów ze Związkowej Alternatywy.
Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że w ZUS trwa obecnie spór zbiorowy pomiędzy związkiem zawodowym a pracodawcą. Zdaniem działaczy z ZA, zwolnienie w jego trakcie liderki związku jest bezprawne – stąd m. in. zapowiedzi strajku. Z kolei zdaniem władz ZUS-u, niezgodny z prawem w tym momencie byłby właśnie strajk generalny.
ZUS poszedł do sądu
Okazuje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych skierował pytanie o legalność strajku do sądu. Sąd Okręgowy w Świdnicy przychylił się do stanowiska Zakładu.
– Sąd udzielił Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zabezpieczenia poprzez zakazanie Związkowi Zawodowemu Związkowa Alternatywa w ZUS prowadzenia strajku w trakcie trwania sporu zbiorowego. Oznacza to, że jakakolwiek akcja protestacyjna w najbliższych dniach byłaby nielegalna – podał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Jednak działacze ze Związkowej Alternatywy wcale nie porzucają swoich zamiarów. Zapowiadają jednak, że możliwe jest przesunięcie strajku na późniejszy termin.
– Związkowa Alternatywa oczywiście zwróci się do sądu z wnioskiem o przedstawienie uzasadnienia tej bulwersującej decyzji i będzie się odwoływać. Natomiast nie zamierzamy rezygnować z akcji strajkowej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, przy czym być może zostanie ona nieco przesunięta w czasie – podała organizacja na swojej stronie internetowej.
Związek zwrócił się także do władz Zakładu o przekazanie listy kontaktów do wszystkich pracowników organizacji. Zamierza przeprowadzić wśród nich referendum strajkowe.
– Jeśli ZUS odmówi, będzie to dla nas i opinii publicznej jasny sygnał, że Zakład jest zdeterminowany, by łamać prawo i nie uznawać podstawowych praw związków zawodowych – piszą działacze ZA.
Dodatkowo, w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych, wskazują na nierówne traktowanie instytucji publicznych i działaczy związkowych przez wymiar sprawiedliwości:
— Związkowa Alternatywa (@zwiazkowa) June 19, 2022