Globalny i krajowy rynek pracy będą potrzebować specjalistów od sztucznej inteligencji. Szybki rozwój technologii i AI w szczególności doprowadzą do powstania zawodów przyszłości. Oto niektóre z nich.
Ponad połowa (60 proc.) dzisiejszych pracowników jest zatrudniona w profesjach, które nie istniały jeszcze w 1940 r. To oznacza, że ponad 85 proc. wzrostu zatrudnienia w ciągu ostatnich 80 lat wynika z rozwoju technologii. A ta nie zna zahamowań.
AI podbija rynek pracy
Wartość prywatnych inwestycji w sztuczną inteligencję na globalnym rynku w 2022 r. wyniosła 91,9 miliarda. I choć obniżyła się ona o blisko 27 proc. w porównaniu do roku 2021, to w perspektywie ostatniej dekady, jej wartość podniosła się aż o 18 razy. Liczba ofert pracy za oceanem, dedykowanych specjalistom sztucznej inteligencji, wzrosła z 1,7 proc. w 2021 rok do 1,9 proc. w 2022. Takich osób szukają np. Amazon, Visa czy Coca-Cola.
Choć nad Wisłą inwestycje w sztuczną inteligencję są jeszcze na wczesnym etapie, podobnie jak ma to miejsce w większości europejskich krajów, to już kilka lat temu wartość inwestycji w AI w Polsce wynosiła około 11 mln euro. Zatem nie chcemy pozostawać w tyle i światowe trendy jak najbardziej nas dotyczą.
Specjaliści od AI – co robią i ile można zarobić?
Sztuczna inteligencja uczy się w tempie, któremu nie dorówna nikt z nas. AI potrafi przyswajać, analizować i przetwarzać ogromne ilości danych.
Biorąc to wszystko pod uwagę , można być pewnym, że w kolejnych latach pojawią się nieznane dotąd zawody. Będą to np. Head of AI oraz AI Ethics Specialist. Pracownicy muszą więc zdobywać nowe kompetencje i doszkalać się. Trzymać rękę na pulsie.
– Na naszej platformie coraz częściej pojawiają się oferty pracy związane z AI. I choć nie jest to na razie eskalujący trend, to niewątpliwie z roku na rok będzie nabierał na znaczeniu. Już teraz firmy poszukują np. specjalistów AI, tworzących oprogramowania, które bazują na algorytmach uczenia maszynowego. Osoby na tym stanowisku wdrażają nowoczesne rozwiązania dla klientów, a także zajmują się nieustannym aktualizowaniem i optymalizacją systemów pod względem ich wydajności – mówi Izabela Foltyn, przedstawicielka platformy Aplikuj.pl.
W tym przypadku zarobki zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych i sięgają nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. A pracę można znaleźć zarówno w średnich przedsiębiorstwach, jak i globalnych firmach, instytucjach naukowych czy agencjach rządowych.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Zapewnioną przyszłość mogą mieć również specjaliści związani z przetwarzaniem języka naturalnego tzw. NLP Engineer. Zajmują się oni programowaniem neurolingwistycznym i pozwalają maszynom zrozumieć tekst i mowę, co już aktualnie się dzieje. Wystarczy spojrzeć na rozwój wirtualnych asystentów głosowych, aplikacji przeznaczonych do tłumaczenia języków czy chatbotów, które coraz częściej wspierają obsługę klientów.
Jednocześnie, jak zauważają eksperci z Aplikuj.pl, w związku z tym, że boom na AI trwa i będzie trwał dalej, powstaje wiele szkoleń i certyfikatów w tym zakresie. W tego typu wydarzeniach mogą brać udział nie tylko specjaliści IT. W sieci można znaleźć kursy AI dla marketingu, sektora publicznego, branży kreatywnej czy edukacyjnej.
To też może Cię zainteresować:
- Sztuczna inteligencja policzy, jaka będzie pogoda. Jej prognozy są lepsze od tradycyjnych
- Sztuczna inteligencja w polskich firmach. Już 15% korzysta z AI, a może być więcej
- Długowieczność, nowe leki, ochrona klimatu. Tak może pomóc sztuczna inteligencja
- Sztuczna inteligencja opanowuje świat materiałów. Przyda się ochronie klimatu