Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 75 pb w zaskakującej skali. To może wyczerpać przestrzeń do dalszych obniżek w tym roku – oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
– Więcej światła na przesłanki, którymi kierowała się Rada i implikacje dla polityki monetarnej w przyszłości może rzucić jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP. Natomiast jeśli dzisiaj mielibyśmy zaryzykować „obstawienie”, którejś z opcji, jednak postawilibyśmy na scenariusz, że intencją Rady było, aby w jednym ruchu wyczerpać na ten rok przestrzeń do obniżek stóp i do końca roku obserwować rozwój sytuacji makroekonomicznej, w szczególności perspektyw inflacyjnych, w tym m.in. regulacji determinujących inflację w 2024 r. (VAT na żywność, taryfy na energię elektryczną, ciepło i gaz) oraz zachowanie inflacji bazowej – napisano w komentarzu banku do wczorajszej decyzji Rady.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
We wczorajszym komunikacie RPP oceniła, że napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową. To będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego. Wskazano również, że wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej.
RPP obniżyła wczoraj stopy procentowe o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej do 6%. Konsensus oczekiwań rynkowych to obniżka o 25 pb.
Czytaj także:
- Obniżka stóp procentowych to straty w bankach. Santander liczy je już w milionach
- Duża obniżka stóp procentowych. RPP radykalnie tnie koszty kredytu mimo wysokiej inflacji [AKTUALIZACJA]
- Inflacja nadal straszy Polaków. Rosnące ceny zniechęcają do oszczędzania