Tak wielu ofiar strzelanin w jednym miesiącu w Szwecji jeszcze nie było. We wrześniu na ulicach szwedzkich miast od kul i wybuchów bomb zginęło 11 osób. Zachodnie media piszą o fali przemocy, jaka zalewa Szwecję.
Wrzesień 2023 roku był pod tym względem najbardziej tragicznym miesiącem w Szwecji co najmniej od 2016 roku, czyli od początku rejestrowania danych na temat strzelanin. Aż 11 ofiar we wrześniu to bardzo dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że w całym 2022 roku w Szwecji odnotowano 391 strzelanin, z których 62 zakończyły się tragicznie, podczas gdy w 2021 roku od kul zginęło 45 osób.
Według dziennika The Guardian, który zwraca uwagę na narastający szwedzki problem, to efekt rozrastającej się przestępczości zorganizowanej w tym kraju, a ostatnie wydarzenia nie wskazują na poprawę sytuacji wobec poprzednich lat.
Czytaj także: Raport: Skandynawia najmniej narażona na niepokoje społeczne. Nastroje w Polsce podobne jak we Włoszech i Grecji
Wojna gangów pogrąża Szwecję
Wciąż niewiele wiadomo na temat sprawców tych przestępstw, ale wiele wskazuje na to, że są one związane z konfliktem wewnątrz gangu Foxtrot. To jednak tylko hipoteza, którą należy jeszcze dokładnie zbadać, podkreśla The Guardian.
– Szwedzka policja, zwłaszcza w regionie Mitt, który obejmuje Uppsala, pracuje w nadzwyczajnym tempie, aby zbadać te sprawy i zapobiec kolejnym aktom przemocy. Z perspektywy policji ważne jest kontynuowanie działań i zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapobiec wydarzeniom o bardzo katastrofalnych skutkach – powiedział telewizji SVT Magnus Jansson Klarin, rzecznik policji w Uppsala.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Od wielu lat Szwecja zmaga się z porachunkami między gangami walczącymi o broń i handel narkotykami. Wielu ekspertów uważa, że większość tych aktów przemocy jest ukierunkowana na krewnych osób związanych z przestępcami.
Władze Szwecji podejmują coraz bardziej zdecydowane kroki w celu przeciwdziałania przestępczości związanej z gangami. Jednak sytuacja wciąż pozostaje trudna, a fala przemocy w kraju stanowi ogromne wyzwanie dla społeczeństwa i władz.
Polecamy również:
- Rządzie, nie oszczędzaj na socjalu. Więcej wydasz na utrzymanie więzień
- Rosja kupuje broń od Korei Północnej. Świat ma powody do zmartwień
- Media: Polska prosi Koreę o 16 mld dolarów na zakup broni. Ale jest problem z finansowaniem
Czy ktoś glosno powie jakiego pochodzenia są oferty i sprawcy. Czy poprawność polityczna tego zabrania?