Ministerstwo Finansów analizuje możliwości rozszerzenia tarczy antyinflacyjnej, czyli obniżkę podatków od kolejnych paliw, poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.
– Analizujemy w Ministerstwie Finansów koszty i możliwości objęcia ochroną w postaci tarczy antyinflacyjnej innych paliw, niż te, które w tej chwili są już nią objęte – powiedział Soboń w wywiadzie dla TVP1.
Obecnie obowiązuje obniżka stawki VAT do 8 proc. na benzynę i olej napędowy. Rząd wprowadził też zerową stawkę VAT-u na gaz. Zerowa stawka obowiązuje również w przypadku energii elektrycznej i ciepła systemowego.
Czytaj: Nie tylko węgiel. Ceny opału przed zimą niepokoją wszystkich Polaków
Jednak w obliczu dużego wzrostu cen węgla i pozostałego opału pojawiły się postulaty, by również objąć je niższymi stawkami VAT i akcyzy.
Wiceminister Soboń przypomniał, że rząd już przygotował propozycję wprowadzenia dodatku osłonowego dla tych, którzy ogrzewają domy węglem. Ma to być jednorazowa pomocy w wysokości 3000 zł. Odpowiednia ustawa w tej sprawie jest już w Senacie. W czwartek senatorowie będą nad nią głosować. Prawdopodobnie w piątek poprawki Senatu rozpatrzy Sejm.
Również w czwartek Rada Ministrów ma przedstawić nową propozycję działań osłonowych dla osób ogrzewających domy innymi paliwami niż węgiel. Zapowiadał to wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Deklarację podtrzymała wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w czasie środowych obrad Senatu. Rządowy projekt ma trafić do parlamentu po wakacyjnej przerwie.
Nie czekając na projekt rządowy senatorowie nanieśli poprawki do ustawy o dodatku węglowym, rozszerzając go również na inne paliwa. Głosowania nad poprawkami także są zaplanowane na czwartek.
Polecamy także:
- Dodatek węglowy nie dla wszystkich? Polacy chcą, by trafiał tylko do potrzebujących
- Dodatek węglowy do poprawki. „Wyklucza 2/3 polskiego społeczeństwa”
- Dodatek węglowy: co trzeba wiedzieć o nowym świadczeniu [EXPLAINER]
- Brakuje węgla. Spółki Skarbu Państwa mają kupić 4,5 mln ton w trybie awaryjnym