W lipcu Komisja Europejska przedstawi projekt unijnego budżetu na lata 2028–2034. Rozpoczęcie prac nad nowymi wieloletnimi ramami finansowymi (WRF) zbiega się z polską prezydencją w Radzie UE, co daje Polsce szansę na odegranie istotnej roli w kształtowaniu przyszłych priorytetów finansowych Unii.
Jak mówią europarlamentarzyści odpowiedzialni za przygotowanie stanowiska Parlamentu Europejskiego – Carla Tavares z Portugalii i Siegfried Muresan z Rumunii – Polska stanowi przykład skutecznego wykorzystania środków z Funduszu Spójności. To m.in. dlatego właśnie w Warszawie zainaugurowano konsultacje z udziałem przedstawicieli polskiego rządu, organizacji pozarządowych, Frontexu i interesariuszy społecznych.
– Polska i Unia Europejska stoją dziś przed bardzo podobnymi wyzwaniami. Dlatego współpraca i wymiana doświadczeń są kluczowe – stwierdziła Tavares w rozmowie z agencją Newseria. Wśród priorytetów wymieniane są: obronność, bezpieczeństwo, transformacja energetyczna i wzmacnianie konkurencyjności gospodarczej.
Choć europosłowie zgadzają się co do konieczności zwiększenia nakładów na bezpieczeństwo, wskazują też na potrzebę równoległego inwestowania w politykę spójności. Jak przekonywała Tavares, trzeba zrównoważyć nowe i stare wyzwania. Z jednej strony należy skupić się na obronności, a z drugiej nie zapomnieć o rozwoju regionów i dalszym wyrównywaniu szans w całej Unii.
W maju Parlament Europejski ma przyjąć projekt sprawozdania z propozycją priorytetów budżetowych. Natomiast w marcu Rada UE zatwierdziła już swoje konkluzje dotyczące przyszłości polityki spójności. Podkreślono w nich, że wyrównywanie różnic między regionami to warunek sukcesu jednolitego rynku. Jednocześnie konkurencyjność i spójność powinno się traktować jako wzajemnie powiązane filary strategii rozwoju Unii.
W nadchodzących miesiącach czeka nas intensywny okres negocjacji. Polska – jako kraj, który dobrze wykorzystał dotychczasowe środki unijne i rozumie wyzwania regionów – może mieć realny wpływ na przyszły kształt unijnego budżetu.
Polecamy także:
- Polska ma niski wskaźnik wakatów. Wyprzedza nas większość unijnych państw
- Biznes w UE tonie w przepisach, dlatego harmonizacja prawa to dziś warunek rozwoju przedsiębiorczości
- Niedobory wody w UE. W tych państwach deficyty są największe
- Te branże najszybciej wdrażają AI w Polsce. Jednak żadna z nich nie przekracza unijnej średniej