W Polsce działa mniej firm z listy Fortune Global 500 w stosunku do wielkości populacji niż w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech – wynika z danych firmy doradczej Colliers International.
Lista Fortune Global 500 obejmuje 500 największych pod względem przychodów firm na świecie.
W Polsce obecnych jest 140 firm z tej listy – biorąc pod uwagę dane przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych
(BIZ) – z kolei na Słowacji i w Bułgarii działa ich jedynie 61.
Jednak po przeliczeniu wielkości inwestycji na liczbę mieszkańców danego państwa okazuje się, że wyższy współczynnik od Polski osiągają pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej.
To właśnie w Czechach, oraz na Węgrzech i Słowacji można także zaobserwować największy stosunek wartości eksportu do PKB.
W większych państwach, takich jak Polska i Rumunia, ten współczynnik osiąga niższe wartości.
Niewykluczone, że może to jednak stanowić swoiste zabezpieczenie tych dwóch krajów na wypadek spowolnienia w globalnym handlu.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne odgrywają szczególnie ważną rolę na Węgrzech – stanowiły one w 2018 roku wartość aż 6,5 proc. PKB. W pozostałych krajach regionu wartość ta wahała się w przedziale 1,8 proc. do 2,9 proc.
Wśród branż, których przedstawiciele na liście Fortune 500 najchętniej inwestują w regionie, znajdują się produkcja samochodów, sektor przemysłowy, sektor spożywczy i tytoniowy, media i telekomunikacja, oraz transport.
Nadreprezentowany jest także sektor technologiczny.
>> Badanie Ipsos: Polacy i Niemcy najbardziej przeciwni niekontrolowanej inwigilacji przez rząd