Niedawno CERT Polska ogłosił duży wyciek danych z firmy ALAB. Tłumaczymy, jak sprawdzić, czy Twoje dane są wśród tych wykradzionych i jakie kroki podjąć, jeśli tak się stało.
Atak hakerów ujawnił wyniki badań przeprowadzonych w latach 2017-2023 dla ponad 50 tysięcy osób. Wśród udostępnionych danych są m.in. numery PESEL, imiona i nazwiska czy adresy.
Czyje dane wyciekły?
Eksperci CERT twierdzą, że narażone na wyciek danych mogą być również osoby, które nie korzystały z usług firmy ALAB. Według analizy, doszło również do kradzieży wyników badań wykonywanych na zlecenie innych placówek medycznych, nienależących do grupy ALAB.
Jeśli podejrzewasz, że możesz być wśród poszkodowanych, niezwłocznie sprawdź swój numer PESEL w serwisie Bezpieczne Dane. Do strony można zyskać dostęp po zalogowaniu się profilem zaufanym lub przez bankowość elektroniczną. Ważne jest, żeby regularnie sprawdzać tam swój PESEL, bo przestępcy zapowiedzieli, że dane będą publikować stopniowo.
Ktoś ukradł moje dane. Co teraz?
Jeśli okaże się, że jesteś ofiarą kradzieży danych, bądź świadomy, że cyberoszuści mogą te dane wykorzystać. Pamiętaj, aby ostrożnie podchodzić do wszystkich przychodzących wiadomości SMS, e-mail, w komunikatorach i połączeń telefonicznych. Dobrą praktyką zapobiegającą oszustwom jest weryfikowanie, czy dzwoniąca osoba rzeczywiście reprezentuje daną instytucję.
Niedawno pojawiła się też nowa usługa, dzięki której możesz zastrzec numer PESEL. To zminimalizuje ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych, np. w banku.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Jak tego dokonać? Można to zrobić przez aplikację mobilną mObywatel w zakładce „Moje dane”, lub przez stronę internetową na Gov.pl. Jednak dopiero od 1 czerwca 2024 roku instytucje finansowe przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony. Oznacza to, że przestępca może zaciągnąć pożyczkę na Twoje nazwisko do 31 maja 2024 roku, nawet mimo tego, że wcześniej zastrzegłeś swój numer PESEL.
Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie blokuje możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.
Czytaj także:
- Zastrzec PESEL można już teraz. Ale pełną ochronę zyskamy dopiero w przyszłym roku
- Haker w przychodni lekarskiej. Sektor medyczny mierzy się z cyberatakami
- Cyberbezpieczeństwo według UE. Polskie firmy mają większe obawy niż te zachodnie
- Obniżka podatków, ale kosztem zdrowia. Nowa Zelandia wycofuje się z zakazu palenia tytoniu