Rząd planuje przyjąć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Jak podano, projekt ustawy ma celu doprecyzowanie przepisów dotyczących wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego.
W informacji zawartej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów możemy przeczytać, że „prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami czy obecne przepisy są wystarczające w celu zapewnienia, że systemy kaucyjne zostaną uruchomione zgodnie z planem oraz czy będą prowadzone w sposób rzetelny”.
Zmiany, żeby zapobiec nieprawidłowościom
W informacji wymienione zostały ryzyka mogące się pojawić w przypadku niepodjęcia prac na projektem ustawy.
To niewystarczający nadzór na etapie poprzedzającym uruchomienie systemu kaucyjnego, ograniczone podstawy do cofnięcia zezwoleń podmiotom, które nie podejmują działań zmierzających do terminowego uruchomienia systemu lub nie planują działań na wystarczająco szeroką skalę, aby objąć systemem teren całego kraju. Ale też ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w zakresie planowania działania systemów kaucyjnych oraz ze względu na ogólne wytyczne odnośnie zawartości wniosków – ryzyko wydania wielu zezwoleń, w tym dla podmiotów, które faktycznie systemu nie uruchomią lub nie mają takiego zamiaru.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Wskazano jednocześnie, że aby zminimalizować potencjalne możliwości wystąpienia wymienionych ryzyk oraz późniejszej potrzeby konfrontacji z ich potencjalnymi skutkami, zaplanowano zmiany w ustawie zwiększające rolę ministra właściwego do spraw klimatu jako organu nie tylko wydającego decyzję w oparciu o szczegółowe dane przekazywane przez podmioty reprezentujące, ale także jako nadzorującego realizacje poszczególnych etapów prowadzących do uruchomienia systemu.
Dopracowanie warunków udzielania zezwolenia
Z informacji wynika też, że planowane jest wprowadzenie do ustawy przepisów uściślających obowiązujące obecnie warunki udzielania zezwolenia.
Dlatego zaplanowano doprecyzowanie zawartości wniosku o wydanie zezwolenia poprzez dookreślanie jaki rodzaj dokumentów jest wymagany, szczegółowych informacji pozwalających na nadzorowanie przebiegu prac prowadzących do uruchomienia sytemu oraz określenie wymaganych załączników. Wskazany zostanie też termin uruchomienia systemu kaucyjnego w zezwoleniu, który nie może być dłuższy niż 24 miesiące od dnia wydania zezwolenia.
Zaplanowano też, że postępowania dotyczące systemu kaucyjnego będą jednoinstancyjne. Nastąpi skrócenie i przyspieszenie procedury. Natomiast Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ma przeprowadzać kontrolę podmiotów przed i po uruchomieniu systemu.
Rada Ministrów planuje przyjąć projekt dotyczący systemu kaucyjnego w II/III kwartale 2024 r.
To też może Cię zainteresować:
- System kaucyjny wejdzie w życie bez opóźnień. Ale rząd już pracuje nad poprawkami
- System kaucyjny ruszy za ponad rok. Będzie potrzebował czasu na rozbieg
- Dopłacimy do napojów w butelkach i puszkach. Tak będzie działał system kaucyjny
- System kaucyjny w Polsce od 2025 roku. Rząd przyjął projekt ustawy