Szkockie wybrzeże w północno-wschodniej części kraju zmaga się z erozją, która zagraża miastu Montrose i historycznym polom golfowym. Przyczyną tych zjawisk jest zmiana klimatu, która powoduje, że plaża w Montrose znika w tempie 7 metrów rocznie, co znacznie przekracza wcześniejsze prognozy naukowców.
Raport Dynamic Coast z 2021 roku przewidywał, że w ciągu 40 lat plaża w Montrose straci 120 metrów, czyli średnio 3 metry rocznie. Jednak ubiegłoroczne rekordowe burze spowodowały, że erozja plaży wyniosła 7 metrów w ciągu jednego roku. Badania przeprowadzone na zlecenie Montrose Golf Links wykazały, że średnie tempo cofania się linii brzegowej wynosiło od 2,8 do 7 metrów rocznie. Według raportu trendy erozji wybrzeża będą przyspieszać – informuje dziennik The Guardian.
W listopadzie ubiegłego roku, podczas przypływu wywołanego przez sztorm Babet, szkocka plażoa w Montrose zapadła się i straciła 3 metry.
Zagrożenie dla miasta i pól golfowych
Montrose ma długą historię erozji wybrzeża. Widać to na przykładzie zniszczonych pól golfowych, które zostały założone ponad 460 lat temu. Jedno z nich całkowicie zniknęło w 1994 roku. Inne zostało przesunięte w 2017 roku, jednak teraz zostało pochłonięte przez morze. W ciągu ostatnich 30 lat morze przesunęło się o 70 metrów w głąb lądu.
Badania wykazały, że konieczne są pilne prace konserwacyjne, aby zapobiec dalszej erozji wydm w Montrose Bay. W przeciwnym razie miastu grozi zalanie – podaje dziennik.
Raport EnviroCentre przewiduje, że do 2100 roku na południe od Montrose wybrzeże może zmniejszyć się o 170 metrów na skutek erozji i powodzi. Rada społeczna Montrose planuje przeprowadzenie pilnych prac ratunkowych w kwietniu 2025 roku, polegających na nałożeniu dużych ilości piasku na plażę, aby odbudować utracone poziomy.
Koszt tych prac może wynieść 2 miliony funtów, a rada Angus jest obecnie zadłużona na 50 milionów funtów. Rada chce zwróciło się do rządu szkockiego o pieniądze na rozpoczęcie prac w kwietniu.
W styczniu sekretarz ds. transportu, zerowej emisji i sprawiedliwej transformacji rządu szkockiego Màiri McAllan ogłosiła, że rada Angus otrzyma 440 tys. funtów od rządu na walkę z erozją wybrzeża w Montrose.
Zobacz też:
- Będziemy potrzebować coraz więcej energii. Zmiany klimatu i rozwój technologii napędzą popyt na prąd
- Polacy boją się suszy. To dla nich najbardziej niepokojący skutek zmian klimatycznych
- Łagodzenie skutków betonozy. Resort klimatu uruchamia program dla miast
- Chcą zabrać bogatym i dać na ochronę klimatu. Młodzi socjaliści mają plan