Na czym polega nowe, dobrowolne rozwiązanie dla odbiorców energii elektrycznej? Kto może skorzystać na wprowadzeniu taryf dynamicznych? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym sposobie rozliczeń dla gospodarstw domowych.
Od 24 sierpnia czeka nas kolejna zmiana w rozliczaniu zużycia energii przez indywidualnych odbiorców. Będą mogli zdecydować się na tak zwane taryfy dynamiczne i dostosowywać czas korzystania z prądu do jego bieżącej ceny. Wyjaśniamy, na czym polega ta możliwość.
Z tego tekstu dowiesz się:
- Czym są taryfy dynamiczne?
- Kto może z nich skorzystać?
- Jakie obowiązki ma sprzedawca energii?
- Komu będzie opłacać się taryfa dynamiczna?
Czym są taryfy dynamiczne?
Standardowym rozwiązaniem dla indywidualnych odbiorców energii elektrycznej jest jej stała cena, zmieniająca się na przykład raz w roku. Może być bezpośrednim odzwierciedleniem taryfy zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki lub wynikać z podpisanej z dostawcą energii umowy. Wyjątkiem jest na razie jedynie grupa taryfowa G12, w której obowiązują dwie ceny – dzienna i nocna.
Natomiast taryfa dynamiczna to taka, w której cena energii zmienia się w czasie i zależy od cen giełdowych. Oznacza to, że cena płacona za zużywany prąd zmienia się co określony przedział czasu – na przykład co godzinę albo nawet co 15 minut.
W praktyce będzie to oznaczać cenę wyższą w godzinach, kiedy zapotrzebowanie na prąd jest wysokie. A niższą wtedy, kiedy niewielu odbiorców zużywa energię.
Czytaj też: W UE już więcej prądu z OZE niż z paliw kopalnych. Polska dopiero goni liderów transformacji
Możliwość rozliczania się w ten sposób będzie w Polsce dobrowolna. Podstawą pozostają zatwierdzane przez URE co rok – lub częściej – taryfy.
Taryfy dynamiczne dotyczyć będą jednak tylko części rachunku – samej ceny za kilowatogodzinę energii elektrycznej. Druga część rachunku, czyli opłaty dystrybucyjne, pozostaje bez zmian.
Kto będzie mógł korzystać z taryf dynamicznych?
Z dynamicznie zmieniających się cen energii będą mogły skorzystać te gospodarstwa domowe, które mają już liczniki zdalnego odczytu. Kwestię tego, czy nasz licznik spełnia to wymaganie, możemy zweryfikować u dostawcy energii.
By skorzystać z taryfy dynamicznej trzeba będzie zawrzeć odpowiednią umowę lub aneks do umowy z dostawcą energii.
Jakie obowiązki ma sprzedawca energii w związku z nowym prawem?
Obowiązki dotyczące taryf dynamicznych dotyczą tych sprzedawców, którzy obsługują co najmniej 200 tysięcy odbiorców energii. W swojej ofercie będą oni musieli uwzględnić możliwość zawarcia umowy na sprzedaż prądu z cenami uzależnionymi od cen giełdowych. Mniejsi sprzedawcy także będą mogli zaoferować to rozwiązanie.
Do obowiązków takich sprzedawców będzie też należało poinformowanie zainteresowanego odbiorcy o kosztach, korzyściach, ale też ryzykach związanych z nowym sposobem rozliczeń.
O warunkach stosowania taryf dynamicznych sprzedawcy informują URE. Oferty różnych firm powinny znaleźć się w porównywarce dostępnej na stronie Urzędu.
Komu będzie opłacać się taryfa dynamiczna?
Ceny zmieniające się w czasie to propozycja dla tych odbiorców, którzy są w stanie odkładać większe zużycie energii na czas, kiedy prąd będzie tańszy. Przykładem może być choćby ładowanie samochodu elektrycznego nocą we własnym garażu.
Najbardziej skorzystają na tej opcji te gospodarstwa domowe, które na bieżąco kontrolują swoje zużycie energii. Do tego przydać się może odpowiednie oprogramowanie. Takie oprogramowanie może zaoferować dostawca energii – na przykład odpowiednią aplikację. Inną opcją jest nabycie oddzielnego oprogramowania składającego się na domowy system zarządzania energią. Korzystne będzie też posiadanie domowego magazynu energii, który – podobnie jak samochód – możemy naładować w czasie obowiązywania niższych cen.
Giełdowe ceny energii są jednak trudne do prognozowania, a ostatecznie ryzyko będzie spadać na odbiorcę. Stosowanie taryfy dynamicznej może pozwolić na spore oszczędności, ale niesie ze sobą także możliwość zapłacenia wyższego rachunku.
Polecamy także inne teksty o cenach energii:
- Ceny energii w drugiej połowie roku. Co się zmieni i kto może liczyć na wsparcie? [EXPLAINER]
- Ceny energii wyższe, ale niektórzy skorzystają. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła spadły
- Co z rachunkami za prąd w przyszłym roku? Minister finansów zapowiada uzgodnienia
- Oszczędzanie energii wychodzi nam średnio. A rząd na razie do tego nie zachęcał