1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która obniża o połowę stawkę akcyzy na elektryczne samochody hybrydowe z silnikami do 3,5 l.

W związku z nowymi regulacjami Toyota, największy producent hybryd, wykorzystała obniżkę marketingowo i wprowadziła do oferty swoich modeli hybrydowych obniżkę, którą nazwała „EkoBonus”.

Obniżka na modele Yaris Hybrid, Corolla Hybrid oraz Toyota C-HR Hybrid dotyczy samochodów z rocznika 2020 i wynosi 1,5 proc.

RAV4 i Camry 2020 z napędem hybrydowym 2,5 l są teraz tańsze o 7,3 proc.

Obniżki na RAV4 Hybrid z rocznika 2020 sięgają 14 000 zł.

Akcyza na samochody spalinowe wynosi obecnie 3,1 proc. na auta z silnikami do 2 litrów oraz 18,6 proc. na pojazdy z silnikami o większej pojemności skokowej.

Nowe przepisy dotyczą samochodów hybrydowych nieładowanych z zewnętrznej sieci i obniżają stawki akcyzy o połowę, a zatem odpowiednio do 1,55 proc. i 9,3 proc.

Podatek akcyzowy jest liczony od ceny zakupu przez importera, a zatem obejmuje cenę hurtową producenta oraz cło, nie jest natomiast naliczany od kosztów dystrybucji i marży oraz podatku VAT.

Z tego powodu wpływ obniżki akcyzy na cenę detaliczną auta jest nieco mniejszy i wynosi odpowiednio 1,5 proc. oraz 7,3 proc.

Zmiana dotyczy samochodów sprowadzonych do kraju po 1 stycznia 2020 roku.