Naukowcy z amerykańskiego Northwestern University we współpracy z NASA opracowali metodę, która pozwala na produkcję czujników kosmicznych przy pomocy druku 3D, donosi Assembly Mag.

Opracowana przez badaczy z Northwestern metoda Nanoscale Offset Printing System umożliwia nakładanie nanomateriałów warstwa po warstwie na odpowiednią powierzchnię.

Dzięki tej metodzie NASA może owe nanomateriały (np. nanorurki węglowe, grafen czy dwusiarczek molibdenu) wykorzystywać do produkcji autonomicznych, wielofunkcyjnych platform sensorycznych.

Takie platformy zdolne są do niezwykle precyzyjnego określania nawet znikomych stężeń gazów i minimalnych wahań temperatury i ciśnienia; przekazują też zebrane dane za pomocą bezprzewodowych anten.

Jest to możliwe dzięki wspomnianym nanomateriałom, które słyną z niezwykłych właściwości fizycznych – pozostają stabilne nawet w ekstremalnych warunkach, mają bardzo niską masę, są odporne na promieniowanie i zużywają stosunkowo mało energii.

Mahmooda Sultana, inżynier NASA odpowiedzialna za projekt, podkreśla, że takie wykorzystanie druku 3D pozwala na instalację kompletu czujników na danej platformie.

Dzięki temu nie jest już konieczne oddzielne tworzenie każdego z sensorów i wzajemna ich integracja.