Premier Wielkiej Brytanii uważa, że jego kraj 31 października opuści Unię Europejską „z umową lub bez”. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) pamięta o tym i z okazji wyboru nowego premiera ostrzega przed globalną recesją, informuje Financial Times.

Według najnowszej oceny MFW dotyczącej perspektyw globalnego wzrostu gospodarczego brexit, obok amerykańskiej polityki handlowej, jest jednym z głównych zagrożeń dla gospodarki światowej.

W opublikowanej w tym tygodniu aktualizacji prognozy gospodarki światowej World Economic Outlook Fundusz był bardziej pesymistyczny niż w kwietniu, jeśli chodzi o perspektywy na ten rok.

Globalny wzrost ma spowolnić do 3,2 proc. w 2019 r. i jest to najsłabsze tempo od dekady. W 2020 r. trochę drgnie – globalny przyrost PKB wzrośnie do 3,5 proc.

Wcześniej prognozowany wzrost był skazany na korektę, bo analitycy przyjęli zbyt optymistyczny scenariusz: rozmowy handlowe między Stanami Zjednoczonym a Chinami miały postępować w kierunku ugody, a także miało dojść do stabilizacji w niespokojnych gospodarkach, takich jak Turcja i Argentyna.

Tak się jednak nie stało.

Dlatego Fundusz ostrzega, że jednym z wydarzeń, które mogą zepchnąć gospodarkę światową z kursu, jest właśnie brexit bez umowy z Unią Europejską.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Czytaj też: Boris Johnson zostanie premierem Wielkiej Brytanii. Uważa, że brexit jest jak lądowanie na księżycu