Jest niepewność co do tego, w jakim stopniu wzrośnie ilość mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w Europie w ciągu najbliższych pięciu lat. A przynajmniej tak wynika z najnowszego raportu organizacji branżowej energetyki wiatrowej WindEurope „Wind Energy Outlook to 2023”, informuje Wind Europe.

Jeśli rządy opracują jasne i ambitne krajowe plany energetyczne i klimatyczne oraz poprawią warunki udzielania zezwoleń dla farm wiatrowych i będą nadal inwestować w nową sieć energetyczną, wówczas moc elektrowni wiatrowych w Europie wzrośnie o 88 GW do 277 GW do 2023 roku. To jest jednak pozytywny scenariusz.

Jeśli jednak cele państw będą mało ambitne, a problemy z uzyskaniem pozwoleń się utrzymają, Europa zainstaluje znacznie mniej nowej energii wiatrowej: tylko 67 GW. Kwestie związane z udzielaniem pozwoleń już teraz prowadzą do nieatrakcyjnych dla przemysłu aukcji (zwłaszcza w Niemczech), co prowadzi do mniejszej ilości nowych mocy zainstalowanych.

Z drugiej strony, jeżeli liczba pozwoleń ulegnie znacznej poprawie, a cele będą bardzo ambitne, Europa będzie mogła zainstalować nawet 112 GW w ciągu najbliższych 5 lat. To z kolei jest najbardziej pozytywny scenariusz.

We wszystkich scenariuszach ponad trzy czwarte nowych instalacji będą stanowić elektrownie wiatrowe na lądzie. Hiszpania, Szwecja i Norwegia są obecnie liderami wzrostu w zakresie tego typu instalacji wiatrowych. Niemcy instalują w tym roku znacznie mniej niż miało to miejsce w przeszłości, a ich perspektywy pozostają niepewne przez resztę analizowanego okresu. We Francji spodziewany jest stały wzrost w zakresie energii wiatrowej na lądzie.

Z kolei w Wielkiej Brytanii powstanie 35 proc. nowych elektrowni wiatrowych na morzu w ciągu najbliższych pięciu lat, dalej są Holandia i Niemcy.

W ciągu najbliższych pięciu lat 22 GW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej osiągnie koniec normalnego okresu eksploatacji (20 lat), ale większość z nich uzyska przedłużenie tego okresu. Polityka i regulacje rządowe nadal nie wspierają ponownego wykorzystania mocy wytwórczych w takim stopniu, w jakim zdaniem biznesu powinno to mieć miejsce.

>>>Czytaj też: Tauron przyjął warunki nabycia 5 farm wiatrowych od in.ventus za 137 mln euro