Polski producent gier zostawił daleko w tyle wielkie firmy, takie jak Facebook, Fiat Chrysler, Bayer, Johnson&Johnson, Uber czy Netflix.

Analitycy serwisu Bloomberg Intelligence, którzy analizują przedsiębiorstwa w sektorach takich jak energetyka, technologie, handel i finanse, wybrali 50 firm, które w przyszłym roku szykują produkt lub usługę, która może być hitem. Pod uwagę wzięto wzrost przychodów, marże, udział w rynku i inne czynniki ekonomiczne.

Polski producent gier CD Projekt zajął w rankingu pierwsze miejsce zarówno pod względem prognozy wzrostu sprzedaży, jak i wzrostu zysku na akcję (EPS). Dokładniej mówiąc, zmiażdżył konkurencję, pozostawiając daleko w tyle gigantów Doliny Krzemowej.

Analitycy oszacowali, że w 2020 roku sprzedaż CD Projekt wzrośnie o 446,12 proc., a wzrost EPS wyniesie 1183,13 proc.

Zaznaczono też, że wartość sprzedaży w przyszłym roku może pobić oczekiwania w związku z wyczekiwaną premierą gry Cyberpunk 2077. Matthew Kanterman z Bloomberga stwierdził, że w roku premiery gra może się sprzedaż w 20 mln egzemplarzy.

Cyberpunk 2077 będzie miał swoją premierę 16 kwietnia 2020, ale przedsprzedaż gry ruszyła już latem tego roku.

CD Projekt nie ujawnił dotychczasowej liczby zamówień, ale firma twierdzi, że jest z niej bardzo zadowolona i wyniki są lepsze niż przedsprzedaż Wiedźmina 3 w 2015 roku, która przez niektórych została uznana za jedną z najlepszych gier XXI wieku.

Pod względem wzrostu sprzedaży na drugim miejscu znalazła się chińska platforma e-commerce Pinduoduo z prognozą 97,7 proc. W kwestii szacowanego wzrostu zysku na akcję na drugim miejscu jest amerykański ubezpieczyciel AIG z prognozą 153,9 proc.

>>> Czytaj też: To już nie zabawa. Polska jest czwartym największym eksporterem gier na świecie