Polski system zarządzania krwią czeka przełom. Spółka MedTech Solutions S.A. oraz Klaster Wschodni ICT, reprezentowany przez Wschodnią Agencję Rozwoju, rozpoczęły współpracę nad projektem RedPulse. Firmy stworzą nowoczesny system logistyki zasobami krwi.
Rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji (AI), analizie dużych zbiorów danych (Big Data) i medycznych nieśmiertelnikach RFID pozwoli znacząco zwiększyć bezpieczeństwo transfuzji oraz dostępność krwi w szpitalach.
Inteligentne zarządzanie krwią
RedPulse ma być pierwszym w Polsce centralnym systemem zarządzania krwią wykorzystującym technologie AI i Big Data. Dzięki analizie danych ze szpitali, centrów krwiodawstwa i statystyk operacyjnych, system będzie w stanie przewidywać zapotrzebowanie na konkretne grupy krwi. Zoptymalizuje też transport i magazynowanie oraz usprawni przepływ informacji między placówkami.
– Założenie konsorcjum to pierwszy krok w stronę udoskonalenia polityki zarządzania krwią dzięki inteligentnemu systemowi, który sprawdzi się zarówno w systemie cywilnym, jak i wojskowym – podkreśla Jarosław Kaim, prezes MedTech Solutions.
Projekt RedPulse ma potencjał do zastosowania nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej. Uwzględnia bowiem ich odmienne regulacje prawne i systemy ochrony zdrowia.
Medyczne nieśmiertelniki RFID
Kluczowym elementem systemu będą medyczne nieśmiertelniki RFID, które zawierać będą zakodowaną informację o grupie krwi, czynniku RH oraz innych danych klinicznych pacjenta lub dawcy. Urządzenia te umożliwią szybką identyfikację. W warunkach operacyjnych — np. na polu walki — pozwoli to natychmiast dostosować odpowiednie działania ratunkowe.
Technologia ta poprawi także zarządzanie zasobami krwi w czasie rzeczywistym, umożliwiając przewidywanie ryzyka zdarzeń niepożądanych i skuteczniejsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych.
Odpowiedź na wyzwania przyszłości
Społeczeństwa się starzeją, rośnie zapotrzebowanie na zabiegi operacyjne, a liczba dawców maleje. Te zjawiska już dziś stanowią poważne wyzwanie dla systemów ochrony zdrowia na całym świecie. W Polsce, według prognoz, w ciągu najbliższych 10–15 lat może dojść do poważnego deficytu jednostek krwi, sięgającego kilkuset tysięcy rocznie.
– Zbliżamy się do granicy, za którą dostępność krwi stanie się jednym z głównych wyzwań współczesnej medycyny. Projekt RedPulse może być realną szansą na poprawę sytuacji i ratowanie zdrowia oraz życia wielu pacjentów w Polsce i w Europie – mówi Jarosław Kaim.
Nowy standard w Europie
Według konsorcjum taka cyfryzacja systemu zarządzania krwią i wsparcia ratownictwa wojskowego wzbudzi zainteresowanie innych krajów. Dlatego RedPulse może stać się modelem referencyjnym dla państw Europy Środkowo-Wschodniej.
W najbliższym czasie MedTech Solutions planuje rozszerzenie konsorcjum o kolejnych partnerów strategicznych, co ma zwiększyć skalę i skuteczność projektu.
Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, RedPulse wpisuje się w globalne trendy modernizacji sektora zdrowia. Jednocześnie pokazuje, że innowacje w logistyce krwi mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo pacjentów i efektywność całego systemu ochrony zdrowia.
Aktualny stan zapasów krwi można sprawdzić na stronie https://krew.info/zapasy/.
Polecamy także:
- Niepokojące skutki zmian pogodowych. Kryzys klimatyczny zagraża zapasom krwi
- Zdrowa dieta to sprawny mózg, a nawet ochrona przed demencją. Oto najnowsze badania
- Choroby serca, przeciążenie, odwodnienie, agresja. Tak upał wpływa na nasz organizm
- Jedzenie w pośpiechu to szukanie kłopotów. Oszczędzamy czas, tracimy zdrowie