Klub FC Barcelona zajął pierwsze miejsce w najnowszym rankingu najbogatszych na świecie klubów piłkarskich przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte. Na pozycji lidera zmienił Real Madryt.

Zgodnie z informacjami podanymi w tegorocznej edycji wydawanego corocznie raportu „Football Money League” klub ze stolicy Katalonii jako pierwszy w historii przekroczył barierę 800 mln euro przychodów rocznych – osiągnął dokładnie 840,8 mln euro przychodu.

Dla FC Barcelony jest to pierwszy raz, gdy znalazła się na czele zestawienia Deloitte’a.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Real Madryt z przychodami na poziomie 757,3 mln euro, a trzecią pozycję zajął angielski Manchester United FC (711,5 mln euro przychodu).

Dwa kluby występujące w rozgrywkach ligi hiszpańskiej, które zajęły miejsca na czele rankingu zamieniły się miejscami w stosunku do zeszłorocznej edycji raportu.

Rok temu liderem był Real Madryt, który wówczas osiągnął przychód 750,9 mln euro, a więc w ciągu ostatniego roku zanotował jego wzrost o 0,85 proc. Tymczasem przychody FC Barcelony, która rok temu zarobiła w sumie 690,4 mln euro, wzrosły w tym samym czasie aż o 22 proc.

Zdaniem ekspertów firmy Deloitte tak duża różnica wynika ze znaczącego wzrostu zysków z działalności komercyjnej, osiągniętego dzięki podjętej przez klub decyzji o zarządzaniu obszarami licencjonowania i merchandisingu bez udziału firm zewnętrznych.

W efekcie FC Barcelona miała w ostatnim czasie zwiększyć kontrolę nad tym, w jaki sposób promowane i sprzedawane są jej produkty.

Autorzy raportu przewidują, że w najbliższym roku przychody obecnego mistrza Hiszpanii będą dalej wzrastać.

Czytaj także:

>>> Özil skrytykował prześladowanie Muzułmanów w Chinach, ale jego klub piłkarski się odcina

>>> Manchester United szuka nowego sponsora na koszulki