Zagrożenie epidemią koronawirusa w Chinach sprawiło, że wszystkie najważniejsze światowe indeksy giełdowe tracą na wartości, a w Europie spadków nie notuje tylko ukraiński UX.

Koronawirus, który powoduje niewydolność oddechową, zabił już 80 osób w Chinach, a 3 tys. osób na całym świecie jest nim zarażone.

Polski indeks największych spółek WIG20 traci 1,9 proc. (tanieją akcje wszystkich 20 spółek w indeksie), węgierski BUX zniżkuje o prawie 1,3 proc.

Jeszcze większa skala spadków ma miejsce na zachodnioeuropejskich parkietach – niemiecki DAX i francuski CAC40 spadają o około 2,2 proc., a brytyjski FTSE100 idzie w dół o 2,4 proc.

Największa wyprzedaż akcji ma miejsce w Rosji – tamtejszy indeks RTS traci ponad 3 proc.

Spadki wartości indeksów giełdowych miały również miejsce w Azji, gdzie japoński Nikkei stracił 2 proc. W Chinach, Korei Południowej i Hong Kongu trwa przerwa noworoczna i giełdy są zamknięte.

W poniedziałek mocnej przeceny doświadcza także ropa naftowa – baryłka WTI kosztuje poniżej 53 dolarów (-3,1 proc.), natomiast baryłka Brent wyceniana jest na około 58 dolarów (-4,2 proc.). Kontrakty terminowe na amerykański S&P500 (Wall Street rozpoczyna sesję o 15.30 polskiego czasu) zniżkują o ponad 1,5 proc.

Czytaj także:

>>>Impeachment nie spowoduje odwołania Trumpa, dolara może wzmocnić koronawirus