Przedsiębiorstwa i osoby prywatne deklarują wsparcie dla szpitali w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią choroby COVID-19 w Polsce. Zebraliśmy te, które do tej pory ogłosiły taką pomoc.

W ciągu ostatnich dni do opinii publicznej napływało coraz więcej informacji o chęci wsparcia walki z koronawirusem ze strony polskich firm, sportowców i celebrytów.

Jak dotąd 300Gospodarka doliczyła się w sumie 55 podmiotów i osób, które zadeklarowały wolę przeznaczenia środków finansowych o wartości przekraczającej 200 mln złotych.

Na tę kwotę składa się bezpośrednie wsparcie pieniężne o sumarycznej wartości 290 mln 180 tys. zł, ale także pomoc rzeczowa i niemożliwa do oszacowania na tym etapie pomoc w formie np. części zysków ze sprzedaży określonych produktów i usług.

W zdecydowanej większości darczyńcy i organizatorzy zbiórek zapowiadają chęć przeznaczenia tych środków na rzecz służb medycznych i szpitali.

Wśród podmiotów, które zadeklarowały pomoc znajdują się m. in. spółki giełdowe kontrolowane przez państwo (np. Orlen, PKO BP, PZU), firmy prywatne (Żabka, Van Pur, Asseco, 4F, CD Projekt, Nestle, Lidl), osoby indywidualne (spadkobierczyni Jana Kulczyka Dominika Kulczyk, piłkarze Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski wraz z żoną Anną) i fundacje (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Fundacja PFR).

Poniżej prezentujemy pełną listę darczyńców. Pod tym linkiem natomiast publikujemy listę darczyńców w Arkuszach Google wraz z datami ogłoszenia datków oraz źródłami informacji. Listę z Arkuszy Google można dowolnie kopiować i edytować (prosimy tylko o powołanie się na źródło).

 

W ostatnich dniach przekazanie środków w wysokości 2 mln zł na rzecz walki z koronawirusem ogłosiły Lasy Państwowe czy koncern Nestle, które przekaże szpitalom żywność o wartości 5 mln zł. Wsparcie rzeczowe przekazała także np. Społeczność Wietnamska w Polsce i firma VIFON.

Dodatkowo, PKN Orlen zdecydował się na zwiększenie swojego wkładu do w sumie 70 mln zł, o czym na Twitterze poinformował prezes firmy Daniel Obajtek.

Tym samym, koncern wyprzedził KGHM Polską Miedź i stał się największym pojedynczym darczyńcą.

Najprawdopodobniej nasza lista nie jest kompletna, dlatego zapraszamy każdego do pomocy i  do wypełnienia formularza, w którym możecie Państwo poinformować nas o innych źródłach i formach pomocy polskich przedsiębiorstw i poszczególnych osób. Po weryfikacji uzupełnimy listę.

Czytaj także:

>>> MZ uruchomiło wirtualnego asystenta, który odpowie na pytania w sprawie koronawirusa

>>> Chirurgia dziecięca w Zielonej Górze zamknięta, bo leżał tam 4-latek z koronawirusem. Babcia zataiła informacje