Przemysł przechowywania komórek macierzystych jest globalnie wart miliard dolarów, a podwarszawski Polski Bank Komórek Macierzystych jest piątą największą tego typu firmą na świecie i największą taką placówką w Europie. Ta metoda leczenia daje jednak pacjentom zawyżone nadzieje – pisze agencja informacyjna AFP.

PBKM, działający też pod marką FamiCord, został liderem europejskiego rynku po tym, jak na początku zeszłego roku zbankrutowała szwajcarska firma Cryo-Save.

Polska spółka, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 2016 roku, przejęła od niej zmagazynowane komórki około 250 tys. rodzin, a do tego w banku przechowuje około 440 tys. próbek od własnych klientów.

Komórki macierzyste pozyskuje się poprzez pobranie krwi z pępowiny nowo narodzonego dziecka i przeszczepia w celu leczenia niektórych schorzeń. Jednak, jak pisał w grudniu zeszłego roku tygodnik “Polityka”, skuteczność takiej terapii została potwierdzona klinicznie i zarejestrowana przez europejskie lub amerykańskie instytucje nadzoru wyłącznie w trzech przypadkach.

Jest to przeszczep komórek macierzystych stosowany w leczeniu niedokrwistości, niedoborów immunologicznych i białaczek, leczenie uszkodzeń rąbka rogówki oraz leczenie rozległych oparzeń i owrzodzeń.

Propagatorzy terapii komórkami macierzystymi obiecują jednak dużo więcej. Do leczenia komórkami macierzystymi ośrodki oferujące taką terapię kwalifikują, jak pisze “Polityka”, długą listę schorzeń, takich jak padaczka, autyzm, udary niedokrwienne mózgu czy rdzeniowy zanik mięśni, a nawet schorzenia ortopedyczne, okulistyczne i metaboliczne, w tym cukrzycę.

Co więcej, Ministerstwo Zdrowia nie weryfikuje ani nie nadzoruje działalności ośrodków.

Jak pisze AFP, koszt pobrania krwi z pępowiny noworodka i umieszczenia jej w banku komórek wynosi niecałe 600 euro, a następnie pobierana jest opłata 120 euro rocznie za jej przechowywanie.

PBKM powstał w 2002 roku. Obecnie, jak pisze AFP, ma około 35-proc. udział w rynku europejskim, nie wliczając w to aktywów szwajcarskiego Cryo-Save. Prezes firmy Jakub Baran powiedział agencji, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy inwestorzy zewnętrzni zasilili PBKM 63 milionami euro.

>>> Polecamy: Za 10 lat powstanie pierwszy innowacyjny polski lek