Bank Światowy w partnerstwie z Komisją Europejską pomogą Polsce przeprowadzić sprawiedliwą transformację w trzech regionach węglowych: dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim.
W ostatnich latach Polska osiągnęła znaczące postępy w oddzieleniu rozwoju gospodarczego od wzrostu zapotrzebowania na energię. Podczas gdy jej gospodarka urosła od początku lat 90. siedmiokrotnie, intensywność energetyczna spadła o 56 procent.
Pomimo tych sukcesów, Polska pozostaje jednym z najbardziej uzależnionych od węgla krajów w Europie. Niemal 90 tysięcy ludzi nadal bezpośrednio utrzymuje się z górnictwa.
Czytaj także: Polska Grupa Górnicza w 2020 roku straciła 5x więcej pieniędzy niż rok temu
Bank Światowy i Komisja Europejska pomogą Polsce w ramach inicjatywy „Wsparcie dla transformacji energetycznej w regionach węglowych”. Nowy projekt pozwoli trzem polskim regionom węglowym lepiej przygotować się do planowania sprawiedliwej transformacji. Jego częścią będzie tworzenie nowych miejsc pracy, rekultywacja terenów pogórniczych, a także szeroko zakrojona kampania informacyjna.
„Mamy nadzieję, że z pomocą Komisji Europejskiej i Banku Światowego polskie regiony górnicze będą lepiej przygotowane do tej transformacji i wykorzystania środków finansowych na strategiczne inicjatywy, które pobudzą rozwój lokalnych gospodarek” – mówi Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji
Komisja Europejska stworzyła warty niemal 17,5 miliarda euro Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. To część Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Środki z funduszu zostaną przeznaczone na:
1. dywersyfikację gospodarczą europejskich terenów najbardziej uzależnionych od sektora węglowego i narażonych na skutki dekarbonizacji.
2. wsparcie pracowników w nabyciu nowych kwalifikacji i umiejętności.
3. pobudzenie inwestycji w zielone technologie i infrastrukturę
4. regenerację i odbudowę zasobów ziemi.
Polska z proponowaną alokacją na poziomie 2 miliardów euro ma być największym beneficjentem Funduszu.
Doradztwo i środki Banku Światowego
Bank Światowy wraz z Komisją Europejską pomagają regionom w przygotowaniu map drogowych, według których wprowadzane są reformy i wzmacniane instytucje.
Pomoc dla regionów górniczych może mieć różne formy w zależności od poszczególnych wyzwań i dostępnych instrumentów w danych regionach.
Czytaj również: Jakie wydarzenia mogą wstrząsnąć światem w 2021 roku? Saxo Bank prezentuje 10 „szokujących prognoz”
„Mamy nadzieję, że doradztwo ekspertów Banku pozwoli Polsce lepiej radzić sobie z wyzwaniami i szansami, jakie przynosi dekarbonizacja. Aby Polska, a także wiele innych krajów, weszła na ścieżkę bardziej zrównoważonego wzrostu, w czasie transformacji energetycznej potrzebna jest ochrona lokalnych społeczności. Regiony górnicze na całym świecie będą czerpać z polskich doświadczeń” – mówi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.
Bank Światowy doradza krajom jak dekarbonizować gospodarkę poprzez działania, które są wykonalne z ekonomicznego punktu widzenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb i nadążają za najnowszymi trendami w zakresie dobrych praktyk, finansów i innowacji technologicznych.
Jak dotąd wspierał szereg regionów i krajów w obszarze transformacji węglowej, między innymi Macedonię Zachodnią, Grecję, Bułgarię, Bałkany Zachodnie czy Ukrainę.
Bank Światowy jest międzynarodową instytucją finansową. Jej misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju.
Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 roku. W sumie Bank udzielił Polsce pożyczek o wartości 16 miliardów dolarów. Zrealizował też szereg projektów analitycznych w zakresie m.in. finansów publicznych czy reform rynku pracy.
Transformacja energetyczna to dziś warunek rozwojowy Polski – wywiad z Jadwigą Emilewicz