Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Krajowa Izba Rozliczeniowa, operator Chmury Krajowej oraz PKO Bank Polski ogłosili współpracę w zakresie utworzenia w pierwszej w Polsce prywatnej sieci opartej o technologię rejestrów rozproszonych (blockchain).
PKO Bank Polski będzie pierwszą instytucją, która będzie korzystać z infrastruktury nowej sieci, ale cały ekosystem jest przeznaczony do użytku komercyjnego przez inne instytucje publiczne i prywatne.
Sieć prywatna blockchain, w przeciwieństwie do sieci publicznej, jest scentralizowana i podlega bezpośredniej kontroli określonych instytucji. Dostęp do takiej sieci mają jedynie takie podmioty, którym instytucje nią zarządzające udzielą odpowiedniego zezwolenia.
Zastosowanie takiego rozwiązania ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo – wymóg autoryzacji każdego podmiotu podłączonego do sieci zmniejsza ryzyko wykorzystania jej do celów niezgodnych z prawem, takich jak pranie brudnych pieniędzy.
Nowa sieć ma zostać uruchomiona w 2020 roku.
Blockchain jest rodzajem sieci DLT (distributed ledger technology), czyli technologii rozproszonego rejestru, w ramach której każdy uczestnik posiada własną kopię wspólnego rejestru. Stan rejestru stanowi przedmiot wzajemnego uzgodnienia pomiędzy wszystkimi węzłami sieci i jest on kryptograficznie podpisywany.
Pozwala to wszystkim uczestnikom sieci na pełną audytowalność rzeczywistego stanu rejestru i zapobiega wprowadzaniu nieautoryzowanych zmian w jego treści. Blockchain jest zatem rodzajem specyficznej bazy danych, zapewniającej niezmienność historii treści w niej zapisanych.