Cena za metr mieszkania na rynku pierwotnym w 6 najwiekszych miastach Polski, w III kwartale 2022 roku wzrosła zaledwie o 0,9 proc. wobec poprzedniego kw. i 10,5 proc. rok do roku – wynika z danych PKO Banku Polskiego.
W drugim kwartale wzrost cen mieszkań w porównaniu z tym samym kwartałem w roku poprzednim wyniósł 15,2 proc.
W pozostałych 10 miastach wojewódzkich – cena za metr spadła o 5 proc. wobec kwartału poprzedniego i wzrosła o 3,4 proc. rok do roku.
Z kolei średnia cena całkowita mieszkania w trzecim kwartale spadła o 5,1 proc. do kwartału i wzrosła o 6,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 19,1 proc. w drugim kwartale.
Mniej transakcji
·Charakterystyczny dla trzeciego kwartału jest dalszy spadek liczby transakcji na rynku mieszkaniowym. Ten trend jest wyraźnie silniejszy w mniejszych miastach wojewódzkich.
Popyt na mieszkania spadł istotnie mocniej w przypadku mieszkań tańszych, położonych w gorszych lokalizacjach. Odnotowano także spadek średniej powierzchni użytkowej mieszkań, będących przedmiotem transakcji. Różnica to 4 m kw. względem drugiego kwartału.
Pomimo dalszego wzrostu czynszów na rynku najmu, można również zaobserwować silny spadek popytu.
Rynek hamuje, ceny spadają
Spadek cen jest opóźnioną reakcją rynku na silne hamowanie popytu, w warunkach rosnącej podaży.
– Prognozujemy, że wobec sygnałów wciąż niskiego popytu oraz obserwacji rosnącej liczby mieszkań gotowych w ofercie rynku pierwotnego, prawdopodobne są dalsze spadki cen mieszkań w perspektywie kilku najbliższych kwartałów – podkreślają analitycy.
Jednak siła nabywcza będzie się odradzać. W dalszej perspektywie mają przyczynić się do tego obniżki stóp procentowych.
– Biorąc pod uwagę znaczną skalę redukcji nowych inwestycji mieszkaniowych, prognozę powolnej odbudowy popytu oraz lepkość cen mieszkań zakładamy, że powrót cen do silniejszego trendu wzrostowego jest możliwy od 2025 – czytamy.
Oprac. Emilia Derewienko
Więcej o rynku mieszkaniowym w Polsce piszemy tutaj:
- Sprzedaż mieszkań w Polsce spada. Deweloperzy ograniczają inwestycje
- Co dziesiąte mieszkanie w Polsce stoi puste. Także w dużych miastach, gdzie o wynajem coraz trudniej
- Poziom ceny mieszkań w Warszawie daleko od bańki cenowej. Ale i tak skończyła się era flippera
- Nikt nie kupuje mieszkań, choć ceny spadają. Polacy czekają na lepsze czasy