MInisterstwo Klimatu i Środowiska będzie prowadzić rozbudowywany stały monitoring Odry, mówi minister Anna Moskwa. W planach są też badania nad ograniczeniem rozwoju złotych alg.
– Światowa nauka na razie nie ma precyzyjnej odpowiedzi, jak poradzić sobie z problemem „złotej algi”, co nie jest dobrą wiadomością. Ze strony resortu klimatu i środowiska wiosną tego roku będzie rozbudowywany stały monitoring Odry – powiedziała Anna Moskwa w rozmowie z PAP.
Monitoring pozwoli on na bieżąco kontrolować parametry wody, w tym pod kątem rozwoju złotej algi.
Oprócz tego przeprowadzone zostaną badania z użyciem substancji proponowanych przez naukowców, które być może pozwolą zneutralizować bądź ograniczyć rozwój tych glonów w rzece.
Czytaj także: Katastrofa ekologiczna na Odrze. Unijny raport: Zrzut ścieków przemysłowych jedną z przyczyn
System ostrzegania przez województwa
– Przygotowaliśmy również system ostrzegania przed ewentualnym stanem zagrożenia Odry do podmiotów funkcjonujących nad rzeką. Jeśli pojawi się zagrożenie, wówczas będziemy rekomendować ograniczenie zrzutów ścieków do rzeki – wskazała minister.
Resort przewiduje w najbliższych dniach spotkanie z wojewodami, by uruchomić takie alerty.
– 31 marca odbędzie się też międzynarodowa konferencja, na której będziemy dyskutować na temat Odry i dzielić się doświadczeniami, żeby lepiej przygotować się do lata. Wtedy przedstawimy, jak będzie wyglądał monitoring rzeki i system ostrzeżeń – dodała Anna Moskwa.
Będą nowe przepisy
Ochronę Odry wzmocni także specjalna ustawa dotycząca jej rewitalizacji. Nad projektem przepisów pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Przewidziano m.in. powstanie wyspecjalizowanej Inspekcji Wodnej, która ma reagować w zakresie nielegalnych zrzutów ścieków do wód.
– Nowe przepisy mają pozwolić również cofnąć lub ograniczyć bez odszkodowania pozwolenie wodnoprawne, jeśli np. zrzucane ścieki zagrażają środowisku. Między innymi Wody Polskie zostaną zobowiązane do przeprowadzenia przeglądu pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń zintegrowanych na wprowadzanie ścieków do wód – powiedziała minister klimatu i środowiska.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Co się stało z Odrą?
W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów Prymnesium parvum, tzw. złotych alg. To glony, które na ogół żyją w morskich wodach przybrzeżnych, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach.
Pojawiają się zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie występuje zwiększone zasolenie. Także w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.
Według cytowanego przez Annę Moskwę raportu, w 2022 stwierdzono w Odrze o 53 proc. mniej ryb niż w latach 2014-2021.
Opracowanie własne na podstawie PAP.
Polecamy też:
- Po katastrofie ekologicznej na Odrze. Polacy źle oceniają działania rządu
- Po zatruciu Odry. „W Polsce każdy kto nielegalnie zrzuca ścieki wie, że pozostanie bezkarny” [WYWIAD]
Odrę zatruwają kopalnie zrzucając bez oczyszczenia wody kopalniane i nikt ich nie zmusi oczyszczania, ani nie ukarze, bo to firmy państwowe, górnicze, którym tylko dosypuje się pieniędzy z naszych podatków, nie na inwestycje a na podwyżki pensji.