X (dawniej Twitter) po przejęciu platformy przez Elona Muska stracił ponad 70 proc. swojej rynkowej wartości. Platforma, którą biznesmen nabył w październiku 2022 roku za 44 mld dolarów obecnie wyceniana jest na 12,5 mld dolarów.
O sprawie informuje The Guardian. Według danych Fidelity, platforma, która pod rządami Muska przyjęła nazwę „X”, straciła aż 71 proc. swojej wartości. Firma posiadająca udziały w X Holdings donosi, że zmniejszyła wartość swoich akcji o 71,5 proc. Dodatkowo, liczba miesięcznych użytkowników „X” spadła o 15 proc, co spowodowane jest w głównej mierze narastającymi nielegalnymi i szkodliwymi treściami na platformie.
Musk po objęciu sterów w zarządzie X zwolnił co najmniej 50 proc. załogi oraz ograniczył dotychczasowy rozwój platformy. Niepokojące doniesienia o wysokim wskaźniku fake newsów spowodowały ostrzeżenie płynące z Unii Europejskiej dla Muska.
Oświadczenie Fidelity dotyczące obniżenia wartości udziałów w X Holdings odnosi się do okresu do końca listopada 2023 roku. „X” nie odpowiedziała dotychczas na prośbę o komentarz w tej sprawie, podaje The Guardian.
Wiele firm zdecydowało się również wycofać reklamy z platformy po tym, jak Elon Musk poparł teorię spiskową o charakterze antysemickim. W odpowiedzi na bojkot, Musk podczas swojego wystąpienia w Nowym Jorku odrzucił i potępił takie działania. Musk twierdzi również, że kupił Twitter tylko po to, aby „pomóc ludzkości”. Przywrócił on na platformę kilka wcześniej zablokowanych kont, w tym byłego prezydenta Donalda Trumpa i kontrowersyjnego youtubera i podcastera Alex’a Jones’a.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Donaldowi Trumpowi postawiono ostatnio ponad 90 zarzutów w związku z wyborami prezydenckimi w USA w 2020 roku, m.in za przetrzymywaniem w prywatnej posiadłości dokumentacji rządowej po zakończeniu kadencji. Z kolei Alex Jones niedawno zaoferował wypłatę 55 mln dolarów przez 10 lat rodzinom ofiar strzelaniny w szkole w Sandy Hook, którzy pozwali go za rozpowszechnianie kłamstw dotyczących tej tragedii. Sędzia w Teksasie orzekł, że Jones nie może uniknąć wypłaty prawie 1,5 miliarda dolarów rodzinom ofiar poprzez ochronę upadłościową.
Polecamy także:
- UE pozywa Twittera za łamanie prawa unijnego. Platformie grozi duża kara finansowa
- Unia Europejska kontra Elon Musk. Twitter portalem najbardziej podatnym na fake newsy
- Kolejne problemy Twittera. Tym razem wyciek danych