Sztuczna inteligencja ma szansę wpłynąć jeszcze mocniej na rynek pracy w tym roku. Jej wkład będzie widoczny szczególnie w procesie rekrutacji oraz działaniu na rzecz inkluzywności. Przedstawiamy najważniejsze trendy AI w 2024 roku.
Rok 2023 był punktem zwrotnym dla sztucznej inteligencji, jednak w tym roku AI ma szansę dokonać jeszcze większego przełomu. Tym razem jednak pracownicy mogą czuć się bardziej przygotowani do interakcji z nowymi technologiami.
Choć z badania ResumeBuilder wynika, że 2024 roku 44 proc. firm spodziewa się zwolnień z powodu nowych możliwości techniki, to przyszłość inteligentych technologii na rynku pracy nie musi oznaczać samych złych wiadomości.
Większość, bo 83 proc. ankietowanych firm wyjaśniło, że jeśli chodzi o obecnych pracowników, umiejętności związane z AI będą czynnikiem wpływającym na utrzymanie ich miejsc pracy. Zatem, dla tych, którzy są gotowi pracować z AI, przyszłość może być obiecująca. W dodatku, badania Pew Research raportują, że pełne przejście do AI prawdopodobnie zajmie około pół wieku lub dłużej. Co więc może się wydarzyć w tym obszarze w roku 2024?
AI wykorzystują także kandydaci
Sztuczna inteligencja od lat stanowi element narzędzi rekrutacyjnych. Rekruterzy korzystają z inteligentnych technologii do wyszukiwania kandydatów i przesiewania setek zgłoszeń. Jednak zastosowanie sztucznej inteligencji w rekrutacjach często bywa stronnicze.
Sztandarowym przykładem tzw. ‚AI bias’ było narzędzie rekrutacyjne używane przez koncern Amazon. Algorytm został wyszkolony na podstawie danych historycznych i odrzucał zgłoszenia kobiet. System powołujący się na dawną nierównowagę płci w branży technologicznej z góry nie brał pod uwagę kandydatur kobiet.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Obecnie naukowcy i eksperci branżowi pracują nad redukcją algorytmicznych uprzedzeń na platformach elektronicznych. Na przykład Hire Aspirations Institute skupia się na identyfikowaniu uprzedzeń w narzędziach oraz szkoleniu profesjonalistów, którzy ich używają. Jednak wielu ekspertów i specjalistów HR uważa, że całkowite wyeliminowanie uprzedzeń w rekrutacji nie jest na razie możliwe.
Za to w 2024 roku to kandydaci mogą skutecznie zastosować AI w rekrutacji. Wszystko dlatego, że istnieje coraz więcej narzędzi dla osób poszukujących pracy. Na przykład Teal oferuje usługi oparte na AI, obejmujące kreator CV, generator listów motywacyjnych, analizę profilu LinkedIn oraz śledzenie aplikacji o pracę.
AI będzie wspierać inkluzywność?
Sztuczna inteligencja ma szansę stać się potężnym narzędziem dla pracowników z niepełnosprawnościami. To dzięki temu, że obecnie powstaje coraz więcej narzędzi, opracowanych na korzyść pracowników z niepełnosprawnościami. To chociażby narzędzia oparte na algorytmach do przekształcania mowy na tekst i tekstu na mowę. Dostarczają one dodatkowych informacji dla użytkowników z zaburzeniami wzroku i słuchu. Powszechne przyjęcie narzędzi przeznaczonych do pomocy osobom z niepełnosprawnościami może korzystnie wpłynąć na ich udział w rynku pracy.
Zobacz też: Uwaga na AI w firmie. Polscy przedsiębiorcy zwracają uwagę na bezpieczeństwo
Ponadto, miejsca pracy będą używać AI do koncentrowania się na różnorodności w rekrutacji i szkoleniach. Poza wyrównaniem szans dla kandydatów, rozwijające się narzędzia sztucznej inteligencji mogą również pomóc w uniknięciu dyskryminowania osób tradycyjnie marginalizowanych.
Rozwój sztucznej inteligencji może skłonić regulacyjne organy do coraz większego skupienia się na finansowaniu praktyk integracji pracowniczej w sektorze zarówno publicznym, jak i prywatnym.
Niektóre firmy, w tym Deloitte, globalna firma konsultingowa, korzystają z technologii sztucznej inteligencji do utrzymania talentów. Firma obecnie eksperymentuje z wykorzystaniem danych AI do bardziej efektywnego przekazywania budżetów, przenoszenia pracowników na bardziej poszukiwane stanowiska i tym samym zapobiegania zwolnieniom. Takie wykorzystanie AI może zostać wkrótce bardziej powszechne, zwłaszcza w środowisku korporacyjnym.
Czytaj także:
- Co trzecia firma zwolniła już kogoś przez AI. Sztuczna inteligencja rozpycha się na rynku pracy
- Rewolucja w integracji komputera i ludzkiego mózgu. Sztuczna inteligencja odczytuje myśli
- Sztuczna inteligencja już miesza na rynku pracy. Oto zawody przyszłości
- Sztuczna inteligencja w polskich firmach. Już 15% korzysta z AI, a może być więcej