Fala fake newsów napędzana przez sztuczną inteligencję stanowi jedno z największych zagrożeń dla światowej gospodarki, sugerują wyniki nowego raportu przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne we współpracy z Zurich Insurance i Marsh McLennan.
Najnowszy raport Światowego Forum Ekonomicznego opisuje dziennik The Guardian. Raport obrazuje skrajne zagrożenia dla światowej gospodarki związane z rozwojem sztucznej inteligencji napędzanej dezinformacją, podkreślając, że staje się ona największym krótkoterminowym zagrożeniem na zbliżające się wybory.
Fala fake newsów napędzana przez sztuczną inteligencją może stanowić największe zagrożenie dla globalnej gospodarki w ciągu najbliższych kilku lat. Eksperci, badający perspektywy rozwoju na najbliższe lata, najbardziej obawiają się wpływu fake newsów na wybory prezydenckie i parlamentarne na świecie. Wylew dezinformacji może prowadzić do zamieszek, strajków i represji, podkreślono.
Czytaj także: W samochodzie porozmawiasz ze sztuczną inteligencją. Volkswagen wprowadza Chat GPT
Dwie trzecie badanych widzi katastrofę w najbliższej dekadzie
Raport oparty na opiniach 1400 ekspertów, ujawnia, że jedna trzecia badanych obawia się wystąpienia światowej katastrofy w ciągu najbliższych dwóch lat, podczas gdy dwie trzecie widzi zagrożenie katastrofalnymi wydarzeniami w ciągu dekady. Kryzys ekonomiczny, rosnące koszty życia i związane z tym ryzyko manipulowania treściami w internecie to jedne z dominujących zagrożeń na 2024 rok.
W 2024 roku odbędą się wybory w krajach wytwarzających łącznie 60 proc. światowego PKB, m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Parlamencie Unii Europejskiej czy Indiach. Eksperci ze Światowego Forum Ekonomicznego podkreślają, że związek między fake newsami a świadomością wyborców stanie się kluczowym elementem kampanii wyborczych.
– Niepewność ekonomiczna i skutki ekstremalnej pogody przyspieszają ryzyka, w tym dezinformację i dezinformację. Liderzy światowi muszą działać razem, aby zaradzić krótkoterminowym kryzysom i jednocześnie przygotować grunt pod bardziej odporną, zrównoważoną i inkluzywną przyszłość – mówi Saadia Zahidi, dyrektor zarządzająca WEF.
Pięć najważniejszych zagrożeń obejmuje m.in. ekstremalne zjawiska pogodowe, utratę bioróżnorodności, degradację ekosystemu, braki w zasobach naturalnych oraz zalew fake newsów w mediach społecznościowych, o czym więcej pisaliśmy tutaj.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Chociaż dwie trzecie ankietowanych wyraziło obawy związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w 2024 roku, zdania mówiące co stanowi większe zagrożenie są mocno podzielone. Raport zauważa, że sektor prywatny postrzega większość ryzyk środowiskowych jako bardziej odległe w czasie niż społeczeństwo obywatelskie czy rządy, sygnalizując rosnące ryzyko przekroczenia punktu bez powrotu.
– To bardzo ponure spojrzenie, ale nie jest to przewidywanie przyszłości. Przyszłość jest w naszych rękach. W międzyczasie, światowi liderzy muszą działać zdecydowanie, aby złagodzić aktualne zagrożenia i zapewnić trwałą, bezpieczną przyszłość dla wszystkich – podsumowuje Zahidi.
Polecamy także:
- Air Quality Index: Poznań, Kraków i Wrocław w czołówce miast z największym smogiem na świecie
- Polska straci suwerenność? Tłumaczymy na czym ma polegać reforma traktatów UE [EXPLAINER]
- New York Times pozywa OpenAI i Microsoft. Chodzi o bezprawne wykorzystanie artykułów