Komisja Europejska rekomenduje zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 roku w porównaniu z rokiem 1990. Stanowisko KE otwiera dyskusję w sprawie celu wiążącego dla całej Unii.
Cel redukcyjny na 2040 rok jest etapem pośrednim do osiągnięcia już wyznaczonego na 2050 rok celu neutralności klimatycznej.
Redukcję emisji o 90-95 proc. do 2040 roku rekomendowała w 2023 roku Europejska Naukowa Rada Doradcza do spraw Zmian Klimatu. Na początku tego roku wydała ona szereg szczegółowych rekomendacji dotyczących realizacji tego celu.
– Ustanowienie celu klimatycznego na 2040 r. pomoże europejskiemu przemysłowi, inwestorom, obywatelom i rządom w podejmowaniu decyzji w tej dekadzie, które utrzymają UE na dobrej drodze do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w 2050 r. – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Krok ku neutralności klimatycznej
Wyznaczenie celu ma pomóc w podejmowaniu decyzji o inwestycjach i długoterminowym planowaniu.
– Zwiększy to również odporność Europy na przyszłe kryzysy, a zwłaszcza wzmocni niezależność energetyczną UE od importu paliw kopalnych, który stanowił ponad 4 proc. PKB w 2022 r., gdy stanęliśmy w obliczu konsekwencji wojny agresji Rosji przeciwko Ukrainie – czytamy dalej.
Zobacz też: Szwecja ma najczystszy transport w Europie. Polsce daleko do takich standardów
Komisja podkreśliła też, że w ciągu ostatnich pięciu lat szkody gospodarcze związane z klimatem w Europie szacuje się na 170 mld euro. KE szacuje, że nawet według ostrożnych szacunków wzmożone ocieplenie klimatu może obniżyć PKB Unii o około 7 proc. do końca stulecia.
– Osiągnięcie 90 proc. redukcji emisji do 2040 r. będzie wymagało spełnienia szeregu warunków. Punktem wyjścia jest pełne wdrożenie istniejących przepisów dotyczących redukcji emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. Trwająca aktualizacja krajowych planów na rzecz energii i klimatu jest kluczowym elementem monitorowania postępów, a Komisja współpracuje z państwami członkowskimi, przemysłem i partnerami społecznymi w celu ułatwienia niezbędnych działań – wskazano także.
Energetyka, transport i rolnictwo w centrum uwagi
Komisja przewiduje się, że sektor energetyczny osiągnie pełną dekarbonizację wkrótce po 2040 r. Ma w tym pomóc rozwój odnawialnych źródeł energii, energetyki jądrowej, efektywności energetycznej, magazynowania energii czy technologii wychwytu CO2. KE spodziewa się też, że sektorze transportu dekarbonizacja nastąpi zarówno dzięki rozwiązaniom technologicznym i wzrostowi cen emisji dwutlenku węgla.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
– Przy odpowiedniej polityce i wsparciu, sektor rolnictwa może również odegrać rolę w transformacji, zapewniając jednocześnie wystarczającą produkcję żywności w Europie, zapewniając godziwe dochody i świadcząc inne istotne usługi, takie jak zwiększanie zdolności gleb i lasów do magazynowania większej ilości dwutlenku węgla. Holistyczny dialog z szeroko pojętym sektorem żywności, również poza bramą gospodarstwa, ma kluczowe znaczenie dla sukcesu w tym obszarze oraz dla rozwoju zrównoważonych praktyk i modeli biznesowych – czytamy dalej.
Jednocześnie Komisja deklaruje stwarzanie warunków dla przyciągania inwestycji i zwiększania produkcji. Zaznacza też, że sprawiedliwość, solidarność i polityka społeczna muszą pozostać w centrum transformacji.
– Działania w dziedzinie klimatu muszą przynieść korzyści wszystkim członkom naszych społeczeństw, a polityka klimatyczna musi uwzględniać tych, którzy są najbardziej narażeni lub stoją w obliczu największych wyzwań związanych z adaptacją do zmian – wskazano.
Polecamy także:
- UE ma najniższe emisje z paliw kopalnych od 60 lat. Ale to nie wystarczy do ochrony klimatu
- UE zredukowała emisje o ponad jedną piątą w 14 lat. Najwięksi emitenci to wciąż Niemcy i Polska
- Elektryfikacja nie wystarczy. Transport piętą achillesową polskiej polityki klimatycznej
- Przemysł ciężki potrzebuje miliardów by przestać truć. I strategii na poziomie państwa
- Instrat: Polska może oprzeć energetykę w większości na OZE. „Najniższe emisje i najniższe koszty”
- Jest porozumienie kończące COP28. Świat ma odchodzić od paliw kopalnych