Wyniki Polski pod względem ubóstwa i wykluczenia społecznego wśród młodych osób są jednymi z lepszych w całej Europie. Lepiej jest tylko w Słowenii, Austrii, Luksemburgu, Szwajcarii, Chorwacji i Norwegii – wynika z danych Eurostatu za 2022 rok. Jednak ryzyko ubóstwa w tej grupie wiekowej jest wysokie.
Z najnowszych badań Eurostatu dotyczących ubóstwa wyłaniają się dwie ważne informacje. Dobra jest taka, że odsetek młodych Polek i Polaków żyjących w trudnych warunkach materialnych i społecznych jest bardzo niski na tle większości krajów europejskich. Zła, że liczba młodych ludzi w Europie narażonych na ubóstwo obejmuje 17 mln osób.
W 2022 roku wskaźnik poważnej deprywacji materialnej i społecznej wśród młodych ludzi w wieku 15-29 lat w Europie wyniósł 6,1 proc. Natomiast wśród ogółu populacji wartość ta wyniosła 6,7 proc. – wynika z badania Eurostatu, które objęło Unię Europejską, a także w niektóre kraje EFTA i kraje kandyduje.
Zobacz też: Nierówności zaczynają się w dniu urodzenia. Raport OECD dla niedowiarków
Bieda raczej obca młodym Polkom i Polakom
Najniższy odsetek, czyli mniej niż 3 proc. młodych ludzi, którzy doświadczyli ubóstwa materialnego i społecznego w 2022 roku odnotowały Słowenia, Austria, Luksemburg, Szwajcaria, Norwegia, Chorwacja, Polska, Czechy, Holandia, Estonia, Malta, Cypr, Finlandia i Szwecja.
Najwięcej młodych osób w trudnej sytuacji ekonomiczno-społecznej zanotowano w Rumunii (25,4 proc.), Bułgarii (18,6 proc.) i Grecji (14,9 proc.).
Graficzne odzwierciedlenie tych wyników przedstawia poniższa mapa:
Ale ryzyko ubóstwa wśród młodzieży rośnie
Na tym niestety kończą się dobre wiadomości, gdyż w 2022 roku ogólny wskaźnik ryzyka ubóstwa i wykluczenia społecznego dla młodych ludzi w wieku 15-29 lat wyniósł 24,5 proc., co odpowiada prawie 17,5 milionom osób. To prawie 3 punkty procentowe więcej niż dla ogólnej populacji, który wyniósł 21,6 proc.
Młodzi ludzie w Unii Europejskiej byli także o 2,8 punktu procentowego bardziej narażeni niż populacja w wieku 16 lat i starsi, których wskaźnik wynosił 16,5 proc. Tak było w 17 krajach członkowskich, gdzie największa różnica między tymi dwiema grupami wiekowymi (osób w wieku 15-29 lat i osób od 16. roku życia) występowała w Danii – 12,4 proc. ogólnej populacji narażonej na ubóstwo w porównaniu do 24,4 proc. młodych ludzi. Podobnie było w Finlandii – 12,7 proc. w porównaniu do 22,2 proc. i Szwecji – 16 proc. w porównaniu do 24,2 proc.
W Polsce zróżnicowanie nie było aż tak wysokie – 15 proc. ogółu w porównaniu do 16,7 proc młodych ludzi. Tylko w dziesięciu krajach członkowskich młodzi ludzie byli mniej narażeni na ubóstwo niż ogólna populacja.
Największe różnice występowały na Malcie (16,7 proc. w porównaniu do 10,3 proc.), w Estonii (22,8 proc. w porównaniu do 16,9 proc.) i w Irlandii (14,0 proc. w porównaniu do 8,4 proc.).
Mapę zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym przedstawia poniższa mapa:
Jednym ze współczynników wskaźnika ryzyka ubóstwa i wykluczenia społecznego jest określane jako mieszkanie w gospodarstwach domowych o bardzo niskim natężeniu pracy. Chodzi o liczbę osób w wieku produkcyjnym w danym gospodarstwie domowym, którzy przepracowali 20 albo mniej procent swojego potencjalnego czasu pracy.
Osoby mieszkające w takich gospodarstwach domowych są bardziej narażone na wykluczenie społeczne – wynika z raportu.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
W 2022 roku 5,9 miliona osób w wieku 15-29 lat w krajach członkowskich mieszkało w gospodarstwach domowych o bardzo niskim natężeniu pracy. Stanowiło to 8,7 proc. populacji tej grupy wiekowej.
Wśród państw członkowskich Dania (14,4 proc.), Finlandia (13,7 proc.) i Belgia (11,4 proc.) odnotowały najwyższe odsetki osób w wieku 15-29 lat mieszkających w gospodarstwach domowych o bardzo niskim natężeniu pracy w 2022 roku. Najniższe odsetki odnotowano na Malcie (1,8 proc.), w Polsce (2,9 proc.) i w Słowenii (3,7 proc.), wynika z danych Eurostatu.
Czytaj także:
- UNICEF: Alarmujący wzrost ubóstwa dzieci w Europie. Polska również ma ten problem
- Nierówności zaczynają się w dniu urodzenia. Raport OECD dla niedowiarków
- Młodzi ubodzy Europejczycy. W Polsce jest lepiej niż przeciętnie w UE
- Ubóstwo wśród dzieci. Polska się wyróżnia na tle Europy w zwalczaniu tego zjawiska
- Polska jak blok o 100 mieszkaniach, czyli co wynika z nowego Raportu o biedzie Szlachetnej Paczki