W corocznym 21. Rankingu najlepszych uniwersytetów QS pierwsze miejsce, po raz trzynasty z rzędu zajął Massachusetts Institute of Technology (MIT). Uniwersytetów z Polski próżno szukać w czołówce, najlepszy jest dopiero w trzeciej setce zestawienia.
Ranking opiera się na analizie milionów prac naukowych oraz opiniach ekspertów. Wśród kryteriów oceny znalazły się: reputacja akademicka i pracodawców, stosunek liczby studentów do kadry, cytowania na pracownika, międzynarodowy stosunek kadry i studentów, sieć międzynarodowych badań, wyniki zatrudnienia oraz zrównoważony rozwój.
MIT utrzymuje pierwsze miejsce w rankingu od lat, ale za nim mamy przetasowania. Na drugie miejsce awansował Imperial College London, który poprawił swoją pozycję z szóstego miejsca w zeszłym roku. Na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet Oksfordzki.
W pierwszej piątce znalazły się również Harvard University, który zajął czwarte miejsce z wynikiem 96,8 pkt, oraz University of Cambridge z wynikiem 96,7 pkt. Tegoroczna ocena objęła ponad 1500 uniwersytetów.
W tegorocznym rankingu najwięcej uczelni pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, które miały 197 sklasyfikowanych instytucji, w tym wiele na czołowych pozycjach. Europa również osiągnęła znaczące sukcesy, zwłaszcza Wielka Brytania, która miała cztery uniwersytety w pierwszej dziesiątce.
Zobacz też: Polskie zasady grantów dociskają biotech. ;Wsparcie z funduszy UE stało się nieosiągalne; [WYWIAD]
Wśród pięćdziesięciu najlepszych uczelni na świecie 17 z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych, 9 w Wielkiej Brytanii 6 w Australii, 5 w Chinach, 5 w Hong Kongu, a 3 w Kanadzie i Korei Południowej. W pierwszej pięćdziesiątce znalazły się jeszcze uniwersytety z takich krajów jak Szwajcaria, Singapur, Francja, Niemcy, Japonia i Holandia.
Najlepsze uniwersytety w Europie
Do najlepszych uczelni w Europie w 2025 roku należą Imperial College London (98,5) oraz University of Oxford (96,9), oba w czołowej trójce na świecie. Kolejne europejskie instytucje to University of Cambridge (96,7), ETH Zurich (93,9) i University College London (91,6). Po Wielkiej Brytanii najwięcej miejsc w pierwszej dziesiątce europejskich uczelni zdobyła Szwajcaria, reprezentowana przez ETH Zurich, który zajął siódme miejsce na świecie, oraz École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL).
Francja i Niemcy również znalazły się w pierwszej akademickiej dziesiątce kontynentu dzięki Université PSL oraz Technische Universität München.
Poniższa grafika przedstawia zestawienie najlepszych uczelni europejskich:
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
A co z Polską?
Najwyżej notowaną polską uczelnią jest Uniwersytet Warszawski, który zajął 258. miejsce z wynikiem 39,8 punktów. Jest to niższa pozycja niż niektóre uniwersytety z Kolumbii, Meksyku, Brazylii, Indii, Indonezji i Kazachstanu. Na przykład, Al-Farabi Kazakh National University w Ałmaty zajął 163. miejsce, podczas gdy dwa kolumbijskie uniwersytety – Universidad Nacional de Colombia oraz Universidad de los Andes – uplasowały się odpowiednio na 219. i 179. miejscu.
Wyżej od Uniwersytetu Warszawskiego wypadł chociażby Uniwersytet Gadjah Mada w Yogyakarcie w Indonezji, który zajął 239. pozycję. Druga z najlepszych polskich uczelni, czyli Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, zajął dopiero 312. miejsce w rankingu.
Czytaj także:
- Edukacja wyższa to luksus. Ile trzeba zapłacić za studia w Polsce lub za granicą?
- Gdzie studiować? Ten ranking daje odpowiedź. Warszawa deklasuje Kraków
- Albo praca, albo studia. Większość młodych nie chce już łączyć jednego i drugiego
- Potrzeba więcej pieniędzy na badania i edukację. Uniwersytety wymagają reformy