Jeżeli w stażu pracy uwzględniane będą okresy zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia oraz prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, doprowadzi to do zrównania umów cywilnoprawnych z umowami o pracę, uważa Konfederacja Lewiatan.
Jak informuje Lewiatan, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy zapis o wliczaniu do stażu pracy okresów wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez rząd i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r.
To zrównanie umowy o pracę z pozostałymi umowami
Konfederacja Lewiatan przyznaje, że obecna sytuacja jest niekorzystna dla pracowników, którzy przed nawiązaniem stosunku pracy prowadzili działalność gospodarczą we wskazanych formach lub wykonywali pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, byli osobami współpracującymi czy członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kołek rolniczych.
Jednak Lewiatanowi nie podoba się automatyczne zrównywanie pracy wykonywanej na podstawie stosunku pracy z aktywnością zawodową świadczoną w ramach innych stosunków prawnych.
– Wprowadzenie zmian polegających na częściowym zrównywaniu uprawnień pracowników i osób zatrudnionych wcześniej na podstawie umów cywilnoprawnych może prowadzić do uznania tych umów za równoważne stosunkowi pracy, bez względu na przedmiot i sposób realizacji współpracy – ostrzega Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja podkreśla jednocześnie, że projekt ustawy budzi zastrzeżenia w zakresie wliczania do stażu pracy udokumentowanych, przebytych za granicą okresów, innej niż zatrudnienie, działalności zarobkowej.
– Jak rozumieć pojęcie działalności zarobkowej i jak ją można dokumentować, szczególnie w przypadku krajów spoza UE? – pyta Robert Lisicki.
Pracownicy upomną się o świadczenia
Lewiatan przewiuje, że nowelizacja ustawy zwiększy liczbę przypadków, w których pracownicy po upływie dłuższych okresów, nawet kilkuletnich, przedstawią dokumenty mające wpływ na nabycie przez nich określonych uprawnień. Licząc w takich sytuacjach na przyznanie im uprawnień za wcześniejsze lata.
– Uprawnienia pracownicze powinny być ustalane od dnia przedstawienia pracodawcy dokumentów potwierdzających wcześniejsze okresy zatrudnienia, na przykład prawa do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze – podsumowuje Robert Lisicki.
Oprac. Dorota Mariańska
To też może Cię zainteresować:
- Albo praca, albo koniec z zasiłkami. Niemcy dyskutują o prawie do dochodu obywatelskiego
- W tej branży praca na kontrakcie B2B to norma. Wkrótce jednak może się to zmienić
- Elastyczna praca zwiększa zarobki matek. Pozwala im też zachować stare posady
- Praca szuka człowieka, ale nie wszędzie. W niektórych branżach liczba ofert mniejsza o 1/3 niż rok temu