Moment ożywienia popytu na pracę przesuwa się na 2025 r., uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego.
Według danych GUS w ujęciu miesięcznym zatrudnienie w sierpniu spadło. Największe spadki dotyczą rolnictwa oraz przemysłu i transportu, które borykają się ze słabym popytem zewnętrznym.
– Jednocześnie przełożenie słabego popytu na pracę na stopę bezrobocia pozostaje ograniczone, w tym badania koniunktury wskazują, że redukcja zatrudnienia w przemyśle, który ma największą wagę w danych o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw dotyczy najczęściej niezapełniania wakatów po odchodzących pracownikach lub pracownikach tymczasowych – czytamy w komentarzu banku do danych GUS o płacach i zatrudnieniu w sierpniu br.
Analitycy podkreślają też, że w danych ogólnokrajowych nie widać nasilenia zwolnień z przyczyn zakładów pracy, większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć natomiast osoby wchodzące na rynek pracy.
Ożywienie rynku pracy dopiero w przyszłym roku
Kiedy będzie lepiej?
– Moment ożywienia popytu na pracę systematycznie przesuwa się w czasie, na jego wyraźnie sygnały najpewniej przyjdzie poczekać do 2025 – prognozuje PKO BP.
Bank szacuje, że dynamika wynagrodzeń, zarówno w sektorze przedsiębiorstw jak i w gospodarce narodowej, wyhamuje do ok. 7-8 proc. w 2025 r. Jednocześnie analitycy zwracają uwagę, że w sierpniu br. w ujęciu realnym płace wzrosły o 6,6 proc. rok do roku – tj. „słabiej niż na początku roku, gdy dynamika realnego wzrostu była zbliżona do 10 proc. rok do roku, ale wciąż solidnie na tle ostatnich lat”.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny według wstępnych danych, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w sierpniu br. wzrosło o 11,1 proc. rok do roku, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,5 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie spadło o 1,1 proc. i wyniosło 8189,74 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca i wyniosło 6 470 tys. etatów.
To też może Cię zainteresować:
- Tak Zachód podnosi wiek emerytalny. W Polsce dłuższa praca to polityczny temat tabu
- Praca dla cudzoziemców? Tak, ale poniżej kwalifikacji. Polski rynek nie jest wyjątkiem
- Albo praca, albo koniec z zasiłkami. Niemcy dyskutują o prawie do dochodu obywatelskiego
- W tej branży praca na kontrakcie B2B to norma. Wkrótce jednak może się to zmienić