Projekt dotyczący najmu krótkoterminowego mieszkań jest przygotowywany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski. Planowane jest wprowadzenie rejestru mieszkań na wynajem krótkoterminowy i obowiązek uzyskiwania zgody na taką działalność.
W niedzielę wieczorem Katarzyna Pełczyńska- Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, ogłosiła w mediach społecznościowych potrzebę zmiany zasad wynajmu mieszkań, tak aby najem krótkoterminowy przestał wpływać na ceny wynajmu długoterminowego. Ograniczenie możliwości przesuwania mieszkań na rynek hotelarski mają też zwiększyć podaż mieszkań do wynajmu na dłużej.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście: >>>Skąd wziąć więcej mieszkań? Ministra Funduszy: „Ograniczmy najem krótkoterminowy”
Z wtorkowej wypowiedzi wiceministra Karnowskiego wynika, że stosowną ustawę regulującą zasady najmu krótkoterminowego przygotowuje już ministerstwo sportu.
Planowane jest m.in. wprowadzenie rejestru mieszkań na wynajem terminowy i obowiązek uzyskiwania zgody na taką działalność.
„Z tego, co wiem, ta ustawa, przygotowywana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i przez miasta turystyczne w Polsce razem, przewiduje taki rejestr [mieszkań na wynajem krótkoterminowy]. Natomiast musimy uważać też, bo poruszamy się na rynku, żeby tego rynku nie zepsuć. Natomiast pewna kontrola jest tu wymagana” – powiedział minister Karnowski w Polskim Radiu.
Planowane jest także wprowadzenie obowiązku uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej na najem krótkoterminowy.
„Będzie też może czasamitrzeba uzyskać zgodę wspólnoty [mieszkaniowej na wynajem krótkoterminowy] […] będzie też trzeba uzyskać zgodę straży pożarnej, bo to jest już obiekt quasi hotelowy, szczególnie jak mieszka tam nieraz więcej osób” – podkreślił wiceminister.
Jego zdaniem, jedną z funkcji tej ustawy będzie także zwiększenie na rynku ilości mieszkań na wynajem długoterminowy.
Rynek obiektów zakwaterowania w Polsce to około 85 tys. mieszkań zarejestrowanych na platformach rezerwacyjnych, wylicza Polskie Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego. Ta liczba wzrosła w ciągu 5 lat ponad dwukrotnie – w 2019 r. takich ofert było tylko ok. 35 tys.
Jak podaje dziś Rzeczpospolita, straty Skarbu Państwa z tytułu działalności szarej strefy najmu krótkoterminowego, wyłącznie w zakresie nieopłaconych podatków, są szacowane na niemal 1 mld zł rocznie.
(ISB News, KM)
Taka ustawa spowoduje spadek ilosci mieszkań na najem krótkoterminowy o połowę czyli napcha kasę hotelom (w wiekszosci zagranicznym) a zabierze małym Polskim przedsiębiorcom. A cyfry pani minister to juz obraca jak kota ogonem zeby tylko usprawiedliwic nowy podatek. Jezeli mamy w polsce 85 tys mieszkan na najem krótko terminowy a wszystkich mieszkań a wszystkich łącznie ponad 17 milionów to ze wszystkich mieszkań 0,5% to najem krótkoterminowy .. wiec nic sie nie zmieni z dostempnoscią mieszkań