Polska dokonuje coraz większej liczby zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego. W 2024 r. były to 692 zgłoszenia, co oznacza wzrost o 3,4 proc. rok do roku.
Jak wynika z „Patent Index 2024”, firmy i wynalazcy z całego świata dokonali w ubiegłym roku 199 264 zgłoszeń patentowych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO). Zgłoszenia patentowe z Europy, w tym ze wszystkich 39 państw członkowskich EPO, wzrosły o 0,3 proc, podczas gdy te spoza Europy nieznacznie spadły (-0,4 proc.). Stany Zjednoczone utrzymały jednak swoją pozycję jako wiodący kraj dokonujący europejskich zgłoszeń patentowych do EPO. Następne w kolejności były Niemcy, Japonia, Chiny i Korea Południowa.
Liderem zgłoszeń do EPO w 2024 r. okazał się Samsung, który wrócił na pierwsze miejsce w rankingu po czterech latach przerwy. Huawei przypadło srebro. Następne lokaty należały natomiast do LG, Qualcomm i RTX. Sumując, w pierwszej dziesiątce znalazły się cztery firmy z Europy, dwie z Korei Południowej, dwie ze Stanów Zjednoczonych oraz po jednej z Chin i Japonii.
Jak wypadła Polska?
– Polska wykazała stały wzrost [zgłoszeń patentowych – przyp. red.] z 478 w 2020 r. do 692 w 2024 r., co oznacza tegoroczny wzrost o 3,4 proc. Jest to piąty z rzędu rok wzrostu dla Polski – informuje Monika Chrobak, rzeczniczka prasowa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Taki wynik powoduje, że znajdujemy się na 26. miejscu wśród wszystkich krajów zgłaszających do EPO.
W 2024 r. wiodącą dziedziną techniczną dla zgłoszeń patentowych z Polski była technologia medyczna z 57 zgłoszeniami patentowymi, chociaż odnotowała ona spadek o 26,9 proc. w porównaniu z 2023 r. Kolejna lokata przypadła inżynierii lądowej (wzrost o 15 proc. w skali roku). Chemia organiczna zajęła trzecie miejsce, spadając o 26,7 proc. Najmocniej rosła natomiast (40,9 proc. rok do roku) dziedzina obejmująca technologie związane z czystą energią.
– Wiodącymi zgłaszającym w EPO z Polski w 2024 r. były Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska i Ryvu Therapeutics – wylicza Monika Chrobak.
Dodatkowo według „Patent Index 2024”, w 2024 r. 25 proc. wszystkich zgłoszeń patentowych do EPO, pochodzących z Europy, wymieniło co najmniej jedną kobietę jako wynalazcę. W przypadku Polski wskaźnik kobiet wynalazczyń wyniósł 32 proc, czyli znacznie więcej niż średnia. Wśród głównych krajów dokonujących zgłoszeń przez wynalazczynie (ponad 2000 zgłoszeń patentowych) przoduje jednak Hiszpania (42 proc.).
Polecamy też:
- Europejskie uczelnie coraz bardziej zabiegają o patenty. Liderami są dwa kraje, nam do nich daleko
- Muszka Jobsa jako sygnał technologicznego geniuszu? Przeczytaj, a już nigdy nie powiesz do dziecka: „Tak nie wyjdziesz”
- Polska poniżej europejskiej średniej pod względem liczby zgłaszanych patentów. Są nowe dane
- Polska zgłasza coraz więcej wynalazków. Pokonaliśmy patentowy impas [WYKRES]