Jakość powietrza w Polsce: według rankingu Major Cities Ranking Air Quality Index (AQI) polskie miasta utrzymują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych na świecie.
W poniedziałek Wrocław, Warszawa oraz Kraków znalazły się w światowej czołówce miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu według aktualizowanego co godzinę globalnego rankingu Major Cities Ranking Air Quality Index (AQI). Dzisiaj Warszawa nadal znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu.
Ranking porównuje dane z 95 miast świata na temat zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM 2,5.
Dane są uśrednione dla wszystkich stacji pomiarowych w mieście.
Stan rankingu na godzinę 11.00 we wtorek wskazuje, że Warszawa utrzymuje się w pierwszej dziesiątce miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu i zajmuje 7 miejsce.
Wrocław z wczorajszej pierwszej pozycji spadł na pozycję 28, natomiast Kraków z wczorajszego 12-ego miejsca spadł dziś na 32.
Aktualne dane na temat zanieczyszczenia miast na świecie można znaleźć na tej stronie.
Czytaj również: Pierwszy taki wyrok: brytyjski sąd orzekł, że zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do śmierci 9-letniej Elli
W poniedziałek Wrocław z najgorszym powietrzem na świecie
Pierwsze miejsce w rankingu zajmował wczoraj Wrocław. Po kilku wielkich miastach Indii, Pakistanu i Mongolii, na ósmym miejscu figurowała Warszawa.
Na 12-tej pozycji znalazł się natomiast Kraków.
Najczystszym spośród umieszczonych w rankingu miast był wczoraj Melbourne.
Czym są pyły zawieszone PM 2,5?
Pyły zawieszone (PM) to cząstki stałe. Liczba przy skrócie PM określa czy mamy do czynienia z większymi czy mniejszymi cząsteczkami pyłu. Te najmniejsze – na przykład PM2,5 – są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ dostają się do organizmu nawet przez skórę.
Jak powstaje smog?
Głównym źródłem smogu jest tak zwana niska emisja, czyli procesy powstawania zanieczyszczeń poza przemysłem. NIska emisja to zanieczyszczenia emitowane do wysokości 40 metrów.
To między innymi ogrzewanie gospodarstw domowych i transport drogowy. Mało kto wie, że 87 proc węgla zużywanego w UE do ogrzewania domu, płonie w polskich piecach.
Aż 39% Polaków źle ocenia jakość powietrza – 5 najważniejszych wykresów o smogu w Polsce