Jakość powietrza w powiecie lubińskim (województwo dolnośląskie) dzisiaj będzie dobra, wynika z bieżących prognoz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, sporządzanych na podstawie danych ze stacji monitorowania.
Instytut codziennie aktualizuje ocenę stanu powietrza w Polsce. Aktualne prognozy sporządzono 31 marca.
W przypadku powiatu lubińskiego spodziewany stan powietrza pod względem stężenia pyłu zawieszonego PM10 określany jest jako dobra jakość. Maksymalne stężenie w ciągu najbliższej doby wyniesie około 61 proc. normy. W porównaniu do stanu z wczoraj jakość powietrza w powiecie lubińskim pogarsza się.
Zgodnie z prognozami jutro jakość powietrza ma być dobra.
IOS prognozuje również zawartość dwutlenku azotu w powietrzu. Pod tym względem oczekiwana jakość powietrza w powiecie powiecie lubińskim dziś ma być 5,15. To 7 proc. normy. Najnowsza prognoza oznacza, że pod względem stężenia NO2 jakość powietrza poprawia się. Jutro ma być ona bardzo dobra.
Szczegółowe prognozy jakości powietrza dla powiatu lubińskiego na dziś:
- Zawartość pyłów zawieszonych PM10: 30,62 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3) średnio na dobę. Przewidywana wartość jutro to 22,68 µg/m3
- Zawartość dwutlenku azotu NO2: 6,98 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3) średnio na dobę. Przewidywana wartość jutro to 7,57 µg/m3
IOS-PIP sporządza swoje szacunki na podstawie sieci stacji pomiarowych w całym kraju. Są one aktualizowane codziennie rano.
Co oznacza zawartość PM10 w powietrzu
Wskaźnik PM10 pokazuje, ile mikrogramów pyłu, którego średnica cząsteczki nie przekracza 10 mikrometrów, znajduje się w jednym metrze sześciennym powietrza. Pył PM10 jest wysoce szkodliwy dla zdrowia, zawiera m.in. rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego stężenia PM10 to poniżej 50 mikrogramów na dobę.
Co oznacza zawartość NO2 w powietrzu
NO2, czyli dwutlenek azotu to gaz, na ogół zawarty w spalinach samochodowych, jest jednym z widzialnych składników smogu ze względu na swoją brunatną barwę. Dwutlenek azotu, jak wszystkie tlenki azotu, jest szkodliwy dla ludzi. Jego stężenie w powietrzu nie powinno przekraczać 100 mikrogramów na metr sześcienny.
Czym grozi oddychanie smogiem?
Zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Smog wywołuje problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej nawet u osób zdrowych, może być odpowiedzialny za kaszel, katar i zapalenie zatok, podrażnia nos i oczy. Może prowadzić do infekcji dróg oddechowych, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a nawet raka płuc.
Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności oraz zaburzenia rytmu serca. Wykazano wpływ smogu na przyspieszenie rozwoju miażdżycy i starzenie się układu krążenia. Podnosi się ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca, wzrasta liczba hospitalizacji z powodu chorób układu krążenia.
Oddychanie smogiem pogarsza pamięć i koncentrację, zwiększa poczucie niepokoju, sprzyja stanom depresyjnym. Dzieci i młodzież ucząca się w szkołach, w okolicy których występują wysokie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza, osiąga niższe wyniki w nauce i testach psychometrycznych.
Spowodowane smogiem zmiany anatomiczne w mózgu i przyspieszenie starzenia się układu nerwowego niekorzystnie wpływają na sprawność umysłową i zdolności poznawcze także u osób starszych, mogą prowadzić m.in. do wystąpienia choroby Alzheimera czy udaru mózgu.
Ekspozycja ciężarnej kobiety na zanieczyszczone powietrze może mieć dla dziecka podobne konsekwencje, jak palenie przez nią 5-10 papierosów dziennie. Znacznie podnosi się ryzyko poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej. Dzieci kobiet oddychających smogiem wypadają gorzej w testach na inteligencję, wzrasta też u nich prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń autystycznych. Skutkiem przebywania w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu może być także bezpłodność.