„Jutro rusza program Czyste Powietrze 2.0. Uproszczone zasady przyznawania dotacji oraz nowa formuła współpracy z gminami – to zmiany, dzięki którym jeszcze więcej osób będzie mogło skorzystać z dofinansowania na wymianę przestarzałych kotłów czy ocieplenie domów” – zapowiada na Twitterze minister klimatu Michał Kurtyka.
Program „Czyste Powietrze” uruchomiony został w swojej pierwszej wersji w 2018 roku. Przewidywała ona dofinansowanie w wysokości maksymalnie 37 tys. zł do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ogrzewania na paliwo stałe na bardziej nowoczesne rozwiązania.
Celem programu jest ograniczenie tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych instalacji grzewczych i ograniczenie powstającego w wyniku tej emisji smogu.
Jak zapowiada minister klimatu Michał Kurtyka, od jutra zasady przyznawania dotacji mają zostać uproszczone, a formuła współpracy z gminami – zmieniona.
Z kolei wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłosiła za pośrednictwem tego samego medium, że najubożsi będą mogli liczyć nawet na 100 proc. dofinansowania do wymiany źródła ciepła i termomodernizacji.
„To kolejna inicjatywa ustawodawcza, którą przygotowaliśmy razem z Panami Ministrami i która ułatwi dostęp do programu „Czyste Powietrze” (…) osobom będącym w trudniejszej sytuacji materialnej, które do tej pory uważały, że nie mogą sobie pozwolić na wydatki związane z uczestnictwem w tym programie” – powiedział na konferencji prasowej patronujący inicjatywie prezydent RP Andrzej Duda.
Czytaj także:
Raport: polskie ciepłownictwo w zapaści. Modernizacja będzie kosztować ponad 1/4 naszego PKB