Dzienne wyniki zachorowań odnotowane wczoraj są bardzo niepokojące. To dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia – powiedział dziś na briefingu prasowym Adam Niedzielski.
„Wzrost zachorowań to bardzo niepokojący sygnał” – powiedział minister zdrowia.
„O tym, czy konieczne będzie wprowadzenie kolejnych obostrzeń zdecydują najbliższe dni” – dodał Niedzielski. Powiedział, że ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte do środy lub czwartku.
Najtrudniejsza sytuacja nadal jest w woj. warmińsko-mazurskim, potem jest mazowieckie, pomorskie i województwo lubuskie.
Kolejne województwa, gdzie sytuacja jest trudna to woj. kujawsko-pomorskie, śląskie i podkarpackie.
„Ta duża liczba zachorowań to także coraz większe obciążenie infrastruktury szpitalnej” – powiedział minister zdrowia.
„Dlatego planujemy, że w tym tygodniu liczba łóżek covidowych zwiększy się o 4 tysiące” – dodał.
Infrastruktura ma wzrosnąć z około 30 do 35 tysięcy łóżek.
Nowa ścieżka testowania
„Zdecydowaliśmy się odciążyć POZ. Teraz będzie można to zrobić samodzielnie bez konieczności korzystania ze wsparcia lekarza” – powiedział o wykonywaniu testu na koronawirusa minister Niedzielski.
Po odpowiedzi na kilka pytań w formularzu na stronie rządowej gov.pl/dom , do zainteresowanej osoby oddzwoni konsultant, który zdecyduje o skierowaniu na badanie na obecność koronawirusa. Skierowanie będzie wskazywać punkt i miejsce, gdzie będzie można wykonać takie badanie.
Wyniki będzie można odczytać w internetowym koncie pacjenta.
Rząd ma nadzieję, że to rozwiązanie zwiększy dostępność testów. Dzięki temu lekarze POZ-u będą mogli wracać stopniowo do tradycyjnych obowiązków i codziennej praktyki – powiedział minister.
Od początku pandemii Polska konsekwentnie ma jeden z najniższych wskaźników testowania na Covid-19 w Europie.
Szczepionka AstraZeneca
Minister Niedzielski odniósł się także do wątpliwości podnoszonych w Europie w sprawie szczepionki AstraZeneca.
Część krajów w ramach działań prewencyjnych wstrzymała szczepienia.
„My również dokładnie analizujemy sytuację. Zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie masowo szczepiono szczepionką AstraZeneca” – powiedział minister.
Dodał, że tam niecałe 5 promili stanowiły niepożądane odczyty poszczepienne. W Polsce odsetek ten jest jeszcze mniejszy – powiedział minister.
„Żaden z nop–ów w Polsce nie potwierdził istnienia związku między szczepionką a zakrzepami” – powiedział minister. Dodał, że korzyści z przyjęcia szczepionki są o wiele większe niż ewentualne ryzyko związane o przyjęciem szczepionki.
Szczepienia
„Wszystko wskazuje na to, że jutro zaszczepimy 3-milionowego pacjenta pierwszą dawką” – powiedział rzecznik KPRM Michał Dworczyk.
Dodał, że dziś rozpoczęły się szczepienia osób z grupy B, czyli przewlekle chorych.
Poinformował też, że 18 marca, w czwartek, rozpoczną się zapisy dla seniorów w wieku 68 i 67 lat.
W najnowszym raporcie resortu zdrowia poinformowano o 10 896 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnych 28 osób z COVID-19.
Od 13 marca dodatkowe restrykcje obowiązują w województwie pomorskim, a od 15 marca w województwie mazowieckim i lubuskim.
Od końca lutego zwiększone restrykcje obowiązują wobec Warmii i Mazur.
W ich ramach zamknięte są kina, teatry, muzea, baseny i sauny, a także ograniczona działalność galerii handlowych i obowiązuje hybrydowe nauczanie w klasach I-III.