Orlen obniża ceny gazu dla przedsiębiorstw. Od 15 marca firma zmniejszy stawki na gaz dla firm o ponad połowę.
Firma zapowiedziała też nowy sposób kształtowania cennika „Gaz dla Biznesu”, dzięki któremu ceny będą odzwierciedlały notowania na europejskich giełdach.
Według komunikatu spółki klienci, którzy są rozliczani na podstawie cennika „Gaz dla Biznesu” będą płacili za gaz 353 zł za MWh. Natomiast nowy sposób kształtowania cennika wejdzie w życie 1 kwietnia 2023 roku.
– Dwa miesiące po styczniowej obniżce o 19 proc. cennika „Gaz dla Biznesu”, obniżamy dotychczasową cenę bazową o ponad połowę i wprowadzamy nowy sposób kształtowania ceny gazu w ofercie dla klientów biznesowych – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, cytowany w komunikacie.
– Tak duża obniżka jest jedną z wielu korzyści wynikających z powstania silnego i stabilnego koncernu multienergetycznego, który dzięki mocnym fundamentom finansowym jest w stanie zaproponować odbiorcom gazu atrakcyjną ofertę, a jednocześnie zapewnić im bezpieczeństwo dostaw surowca – dodaje.
Orlen zmienia sposób ustalania cennika
15 marca Orlen wprowadzi nową cenę za gaz za pomocą stosowanego dotąd mechanizmu automatycznej obniżki. Będzie obowiązywała do 31 marca 2023 roku i przedsiębiorca nie musi składać żadnego wniosku. Co więcej, w rozliczeniach automatycznie znajdzie się nowa stawka.
Natomiast od 1 do 30 kwietnia będzie obowiązywać nowy cennik „Gaz dla Biznesu” nr 10. Będzie to tzw. cennik indeksowany, który zastąpi obecny – wyjaśnia Orlen w komunikacie prasowym.
– Nowy sposób ustalania Cennika „Gaz dla Biznesu” umożliwi oferowanie klientom biznesowym cen gazu opartych na notowaniach giełd towarowych, w tym Towarowej Giełdy Energii – podaje Orlen.
– Pierwsza cena ustalona na podstawie nowego sposobu obliczeń wyniesie 353 zł/MWh i będzie obowiązywać do końca kwietnia br. Następnie cena będzie aktualizowana w cyklach miesięcznych i podawana z miesięcznym wyprzedzeniem tzn. na koniec marca zostanie podana cena na maj, na koniec kwietnia na czerwiec itd. – wyjaśniono w komunikacie.
Jak dodano, zmiana modelu kształtowania cennika może przyczynić się do obniżenia kosztów paliwa dla odbiorców biznesowych. To się stanie w nadchodzących miesiącach, jeśli na giełdach europejskich utrzyma się obecny trend spadkowy.
Czytaj także:
- PKN Orlen przeznaczy setki miliardów na inwestycje. Jedna trzecia na projekty „zielone”
- Gdyby nie OZE kryzys byłby silniejszy. Wojna przypomina Europie o ryzykach paliw kopalnych
- Gigantyczny zysk PKN Orlen. I zdziwienie spółki decyzją norweskiego funduszu
- Miasto 15 minutowe ma poprawić jakość życia. Ale pomysł już budzi kontrowersje