Ile wyniesie cena metra kwadratowego mieszkania? Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska uważają, że ceny mieszkań raczej nie wzrosną w tym roku. Ale przyszły rok to już inna historia.
Według prognoz Credit Agricole Bank Polska w tym roku przeciętna cena transakcyjna na rynku pierwotnym w 7 największych polskich miastach utrzyma się na obecnym poziomie.
Natomiast kolejny rok może przynieść kilkuprocentowy wzrost cen nieruchomości.
Więcej mieszkań na rynku
Eksperci z banku Credit Agricole w swojej prognozie cen mieszkań na 2023 oraz 2024 r. napisali, że podaż mieszkań na rynku pierwotnym silnie wzrośnie w tym roku i “będzie oddziaływała w kierunku spadku cen nieruchomości”. Realny spadek cen nie nastąpi jednak tak szybko.
– Należy pamiętać, że duża część oddawanych w br. mieszkań została zakupiona już kilka kwartałów temu, a teraz zostanie tylko przekazana nabywcom. Ta część zwiększonej podaży będzie neutralna z punktu widzenia procesów cenowych – tłumaczą analitycy.
W 2024 r. spadek podaży
Natomiast w 2024 r. tempo wzrostu oddawanych mieszkań wyraźnie spowolni. Z kolei wzrośnie popyt na mieszkania jako konsekwencja wzrostu gospodarczego i spadku stóp procentowych.
Zobacz też: Ceny mieszkań spadają. Tak prezentuje się rynek nieruchomości w nowym roku
– Uważamy również, że niezależnie od wyniku wyborów parlamentarnych w br., zostanie uruchomiony rządowy program mający na celu wsparcie gospodarstw domowych w zakupie pierwszego mieszkania, co dodatkowo podbije popyt. W warunkach osłabionego napływu nowych lokali na rynek pierwotny będzie to czynnik sprzyjający ponownemu wzrostowi cen mieszkań – podkreślają eksperci z Credit Agricole.
Jak cena za metr kwadratowy
Eksperci sądzą, że przeciętna cena transakcyjna na rynku pierwotnym dla 7 największych miast w Polsce (Gdańsk, Gdynia, Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) nie ulegnie znaczącym zmianom w br. Dotychczas zmniejszyła jedynie o 0,2 proc. pomiędzy III i IV kw. 2022 r. i wyniosła przeciętnie 11 291 zł za metr kwadratowy.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Z kolei w 2024 r. będziemy obserwowali dalszy wzrost przeciętnej ceny transakcyjnej w tempie kilku procent rocznie.
– Należy zwrócić uwagę, że ta prognoza jest obarczona dużą niepewnością. Czynnikami niepewności dla naszej prognozy są m.in. kształtowanie się cen materiałów budowlanych, potencjalnie silniejsze spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz ostateczna postać i skala rządowego programu wspierającego zakup pierwszego mieszkania – zauważają analitycy.
Polecamy również:
- Ceny mieszkań mogą spaść, ale rynku to nie uratuje. Popyt wciąż bardzo niski
- Tak rosną ceny mieszkań w miastach. Średnia za metr w Warszawie przekracza już 14 tys. zł
- Ceny mieszkań zaczęły spadać. Ale za to kredyt jest najdroższy od dekad
- Ceny mieszkań hamują. Sprawdzamy, co słychać na rynku nieruchomości