Wzrost cen w polskich sklepach przyspiesza. Jak wynika z najnowszego raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito, w marcu 2025 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 6,7 proc. rok do roku. To więcej niż w lutym, kiedy podwyżki sięgnęły 5,8 proc. Oznacza to, że zbliżająca się Wielkanoc może być jedną z najdroższych od lat.
Eksperci podkreślają, że za przyspieszenie wzrostu cen odpowiadają przede wszystkim produkty spożywcze – zwłaszcza te, które Polacy kupują na świąteczne stoły. W marcu na czele rankingu drożyzny znalazły się artykuły tłuszczowe, które podrożały aż o 16,6 proc. rok do roku. Rekordowe wzrosty cen dotknęły masła – jego cena poszybowała o ponad 27 proc.
Niepokojące dane dotyczą również owoców (średnio droższe o 13,6 proc.), napojów bezalkoholowych (wzrost o 12,9 proc.), słodyczy i deserów (11,3 proc.) oraz nabiału (10,9 proc.). Zdaniem ekspertów UCE Research nie ma sygnałów, by w najbliższych tygodniach ceny tych produktów miały spaść. Co więcej, ograniczona podaż niektórych towarów i wzmożony popyt w okresie przedświątecznym mogą tylko dodatkowo nakręcać ceny.
Problemy z dostawami i droższe surowce
Drożejące towary to efekt m.in. rosnących kosztów produkcji, wysokich cen energii oraz kosztów transportu. Dodatkowym problemem są zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw i niepewność na rynkach światowych, pogłębiona przez wojnę handlową pomiędzy USA a Chinami.
Eksperci ostrzegają, że w wyniku polityki celnej prezydenta USA Donalda Trumpa sytuacja na rynkach może się jeszcze bardziej skomplikować. Wzrost barier handlowych i nowe cła mogą wywołać kolejne podwyżki cen żywności na świecie. W efekcie ucierpią też polskie sklepy.
Przed nami drogie święta i kolejne miesiące z wysokimi cenami
Analitycy z UCE Research podkreślają, że choć po świętach można było spodziewać się lekkiego wyhamowania wzrostu cen, sytuacja na globalnych rynkach może te nadzieje przekreślić. Jeśli wojna handlowa nie zakończy się szybko, konsumenci muszą przygotować się na dalsze wzrosty cen – szczególnie w kategoriach produktów pierwszej potrzeby.
Polecamy także:
- Święta „bez szaleństw”. Polacy racjonalizują wielkanocne zakupy
- Eksperci nie mają wątpliwości. W kwietniu ceny jaj wzrosną o nawet 15 proc. rok do roku
- OZE ciągną ceny energii w dół. Marzec z wyraźnym spadkiem
- Inflacja zwalnia, ale żywność i energia wciąż drożeją – najnowsze dane