Najostrzejszy kryzys na rynku zbóż od 1973 roku – tego, zdaniem analityków Goldman Sachs, może spodziewać się świat w 2022 roku. Powód? Wojna tocząca się na terytorium Ukrainy i rosnące koszty produkcji.
Zdaniem ekonomistów Goldman Sachs, jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie, światu grozi najdotkliwszy od lat kryzys na rynku zbóż. Powodem mogą być zakłócenia logistyczne w żegludze po Morzu Czarnym, rosnące koszty produkcji oraz zagrożenie dla zbliżających się zasiewów w Ukrainie z powodu toczących się tam działań zbrojnych.
Analitycy banku spodziewają się, że tegoroczny kryzys może być najgorszy od prawie pół wieku. W związku z tym zdecydowali się oni podnieść prognozy cen na dostawy zbóż. Goldman Sachs podniósł prognozy cen kukurydzy, soi i pszenicy.
Ale ceny zboża mogą być jeszcze wyższe, niż spodziewają się ekonomiści. Wszystko będzie zależeć od wielkości zbiorów w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Jeśli będą one mniejsze przez niekorzystne warunki pogodowe, ceny (zwłaszcza kukurydzy) mogą znów podskoczyć.
Zagrożeniem dla cen zboża są także potencjalne niedobory na rynku nawozów. Rosja i Ukraina to jedni z największych eksporterów gotowych nawozów i surowców do ch produkcji w Europie i w skali światowej.
Prognoza Goldman Sachs jest zgodna z przewidywaniami światowych specjalistów ds. żywności, którzy alarmują, że rosyjska inwazja na Ukrainę przyniesie dotkliwe pogorszenie sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywieniowe na świecie.
Droższe zboża, będące podstawą wyżywienia ludzi oraz zwierząt hodowlanych na świecie, oznaczają w nieunikniony sposób odczuwalnie droższą żywność.
Czytaj też:
- Światowe skutki wojny w Ukrainie: liczba głodujących na świecie wzrośnie
- Inflacja będzie dwucyfrowa: 13%, a nawet więcej „w sytuacji zdarzeń skrajnych” [WYWIAD]
- Miejskie rolnictwo pomoże wykarmić 9 mld ludzi w 2050 i nie zniszczyć przy tym planety
- Wysokie ceny żywności na świecie. Niemal 30% wzrostu w 2021 roku
- Rząd planuje dopłaty do nawozów. Nie chce dopuścić do załamania rynku produkcji rolnej