Stopy procentowe pozostaną stabilne w Polsce do końca 2024 r., ocenia Citi Handlowy. Bank przesunął początek spodziewanego luzowania monetarnego w Polsce ze stycznia na lipiec 2025 r.
– Chociaż dotychczasowa historia polityki pieniężnej (2021 i 2023 r.) pozostawia miejsce na pewne niespodzianki, uważamy, że nowy forward guidance w połączeniu z najnowszymi prognozami inflacji jest wystarczająco przekonujący, aby uzasadnić scenariusz niezmienionych stóp przynajmniej do końca tego roku. Biorąc pod uwagę sygnały z RPP i oczekiwaną trajektorię CPI, uważamy, że najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada stabilne stopy w 2024 roku. Przesunęliśmy również początek cyklu obniżek stóp o o sześć miesięcy do lipca 2025 r. (ze stycznia 2025 r.) – czytamy w „Poland Monthly Economic Outlook”.
Dodano, że dotychczas komunikaty płynące z Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sugerowały niewielką przestrzeń do obniżek stóp procentowych w br.
Inflacja nieprędko wyhamuje
Bank szacuje inflację konsumencką CPI na poziomie nieco poniżej 6 proc. r/r na koniec br., a inflacja bazowa z obecnych 4 proc. wzrośnie do ok. 5 proc. w II poł. roku.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Jest mało prawdopodobne, by inflacja bazowa wyhamowała, biorąc pod uwagę silny wzrost płac realnych i spodziewamy się, że w drugiej połowie 2024 r. zbliży się do 5 proc. r/r z obecnych ok. 4 proc. r/r – czytamy dalej.
Jak podał wczoraj Narodowy Bank Polski (NBP) inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1 proc. w kwietniu 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,6 proc. r/r w poprzednim miesiącu. Konsensus rynkowy przewidywał 4 proc. r/r.
Polecamy także:
- Glapiński: wzrost cen prądu mocno podbije inflację. Prezes NBP mówi, kiedy pierwsze obniżki stóp
- Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS, NBP]
- Polska gospodarka na wznoszącej. Są nowe dane GUS, lepsze niż się spodziewano
- Kotecki z RPP mówi, dlaczego Rada nie obniża stóp procentowych. Jest jeden główny powód