Prawie jedna trzecia Polaków (29 proc.) przyznaje, że przynajmniej raz w roku zdarza im się opóźnienie w płatności rachunku. Najczęściej, bo w niemal 7 na 10 przypadków, dotyczy ono wydatków mieszkaniowych, ale też usług telekomunikacyjnych czy zobowiązań kredytowych.
To wyniki z badania „Jak Polacy płacą rachunki”, zrealizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Co 10. osoba deklaruje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w ogóle nie uregulowała przynajmniej jednego zobowiązania. Takie sytuacje w dwóch trzecich dotyczą utrzymania mieszkania, 30 proc. nie opłaciło rachunków za media, a 15 proc. zaniedbało zobowiązanie kredytowe.
Koszty utrzymania barierą do terminowego spłacania należności
– Choć najwięcej, bo 35 proc. respondentów, opóźnienie tłumaczy po prostu przeoczeniem terminu płatności, to aż 1/4 „spóźnialskich” wskazuje, że przyczyną były rosnące koszty utrzymania. Tyle samo twierdzi, że musiało pokryć inne, niespodziewane wydatki, przez co nie starczyło im na cykliczne opłaty. Także całkowity brak płatności niektórych rachunków w ciągu ostatnich 12 miesięcy miał podobne przyczyny. Wśród osób, które w ogóle nie opłaciły rachunków, 26 proc. jako powód podaje wzrost kosztów utrzymania, 23 proc. potrzebę zapłacenia za inny, pilniejszy rachunek. Z badania wynika również, że ponad 1/5 boryka się ze spadkiem dochodów – napisano w komunikacie.
Według KRD warto zauważyć, że 18 proc. badanych, którzy spóźnili się z płatnością rachunku, oraz 1/5 tych, którzy w ogóle nie uregulowali przynajmniej jednego z nich w ciągu ostatnich 12 miesięcy, twierdzi, że przyczyną takiej sytuacji były problemy finansowe, w tym nagromadzenie zaległości w płatnościach. Co czwarta osoba posiada nieuregulowane zobowiązania finansowe o wartości od 250 do 1 tys. zł, a u 15 proc. z nich zadłużenie przekracza 1 tys. zł.
– Najczęściej cykliczne opłaty regulowane przez Polaków są związane z mieszkaniem. W ostatnich 12 miesiącach takie wydatki deklarowało 94 proc. z nas […]. Zwykle są to koszty za prąd i gaz, które ponosi 83 proc. z nas. Ale to także wydatki na wywóz śmieci (78 proc.), wodę i ścieki (77 proc.), czynsz (54 proc.) oraz ogrzewanie (50 proc.) – podano.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
– Drugą pochłaniającą domowe finanse kategorią są media. Chodzi tu o np. abonament RTV (płacony przez 28 proc. z nas), opłaty za telefon (77 proc.) czy Internet (76 proc.). Rachunki za nie uiszcza 9 na 10 Polaków. Kolejne to polisy i ubezpieczenia (75 proc.) oraz zobowiązania finansowe, takie jak kredyty (38 proc.). Dalsze miejsca zajmują edukacja i transport (po 18 proc.), a także zdrowie, głównie abonament za prywatną opiekę medyczną (8 proc.) – napisano w komunikacie do raportu.
Ogólnopolskie badanie „Jak Polacy płacą rachunki” zrealizował na zlecenie KRD w listopadzie 2023 r. Instytut IMAS International. Ankietowano reprezentatywną próbę Polaków w wieku 18-74 lata metodą CAWI. W sumie zrealizowano 1 007 wywiadów.
Czytaj także:
- Rekord liczby bankructw, tysiące konsumentów ogłosiło upadłość. W tym roku ma być lepiej
- Inwestorzy zagraniczni zainteresowani polskim długiem. MF opracowuje nową strategię
- Taryfy niżej, rachunki wyżej. Tyle zapłacimy za prąd i gaz po odmrożeniu cen w 2024 roku [WYLICZENIA]
- Miliarderzy płacą niższe podatki i się bogacą. Państwa tracą środki na wsparcie najbiedniejszych