Prezydent podpisał nowelę Karty Nauczyciela, zakładającą, że nauczyciele, którzy mają odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę.
– Dzisiaj też […] podpisana została ustawa zmieniająca Kartę Nauczyciela, przywracająca nauczycielom prawo, które odebrano im w 2008 roku do wcześniejszej emerytury. Nauczyciel, który przepracował w zawodzie nauczyciela 20 lat, a w sumie ma 30 lat okresu składkowego i nieskładkowego, bo niezależnie od tego czy zaczął pracę przed 1 stycznia 1999 roku czy po 1 stycznia 1999 roku będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania ustaw.
Rząd złożył propozycję: podwyżka emerytur o 12,3%. Tyle ZUS wypłaciłby na rękę [TABELA]
Zgodnie z planowanym rozwiązaniem, nauczyciele, po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli spełnią łącznie następujące warunki:
- rozpoczęli przed dniem 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego,
- mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego w okresie faktycznego wykonywania pracy na tych stanowiskach, z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
- nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek,
- wysokość emerytury obliczonej nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury.
Jeżeli nauczyciel przechodzący na tę emeryturę jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, środki zgromadzone w tym funduszu będą przekazywane w jednej transzy na jego subkonto, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowela zakłada, że podstawę obliczenia emerytury, będzie stanowiła kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem:
- waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata tej emerytury, oraz
- zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
- kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Wysokość tej emerytury będzie ustalana zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
W ustawie Karta Nauczyciela została uregulowana również kwestia zawieszania prawa do emerytury nauczycielskiej. Prawo do wcześniejszej emerytury będzie ulegało zmniejszeniu bądź zawieszeniu na zasadach ogólnych, przewidzianych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ponadto będzie ulegało zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu w przypadku podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela lub innego pracownika pedagogicznego w przedszkolu, szkole lub innej jednostce organizacyjnej w łącznym wymiarze wyższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć lub bez zgody organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania do osób, które osiągnęły wiek emerytalny.
Polecamy:
- Młodzi liczą na wyższą emeryturę niż prognozuje ZUS. Brakuje edukacji w tej dziedzinie
- Emerytury stażowe. Kto i kiedy mógłby wcześniej przestać pracować? [EXPLAINER]
- Emerytury kobiet są o połowę niższe niż mężczyzn. Jest sposób, by załatać różnicę
- Dłuższa praca popłaca, czyli tyle wynoszą najwyższe emerytury w Polsce