Polska należy do sześciu państw Unii Europejskiej, w których w pierwszym kwartale tego roku spadł zarówno PKB, jak i poziom emisji gazów cieplarnianych. Kolejne 15 państw zredukowało emisje przy wzroście gospodarczym.
Emisje gazów cieplarnianych w Polsce spadły o 5,15 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku, wynika z danych Eurostatu. W tym samym czasie spadek PKB Polski wyniósł 0,3 proc.
Spadek emisji w większości państw UE
Inne kraje, w których odnotowano spadek obu wielkości to Czechy, Estonia, Litwa, Luksemburg i Węgry.
Oznacza, że piętnastu krajom UE udało się zmniejszyć emisje przy jednoczesnym wzroście PKB. Są to Portugalia, Chorwacja, Belgia, Malta, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Austria, Rumunia, Włochy, Cypr, Grecja, Słowenia i Bułgaria.
Czytaj także: Klimat się ociepla, a gospodarka traci. Do 2050 roku nasz PKB może nawet spaść
Największą redukcję emisji gazów cieplarnianych odnotowano w Bułgarii (-15,2 proc.), Estonii (-14,7 proc.) i Słowenii (-9,6 proc.), podaje Eurostat.
Kraje, w którym odnotowano i wzrost PKB, i wzrost emisji to: Irlandia, Łotwa, Słowacja, Dania, Szwecja i Finlandia. Ta grupa członków UE również odnotowała wzrost PKB.
Zmiany poziomu emisji i produktu krajowego brutto pokazuje poniższa grafika.
W całej UE emisje gazów cieplarnianych wyniosły 941 milionów ton ekwiwalentu CO2 w I kwartale. Spadły tym samym o 2,9 proc. rok do roku. W tym samym okresie unijny PKB wzrósł o 1,2 proc.
Które sektory odpowiadały za emisje?
– W pierwszym kwartale 2023 r. sektorami gospodarki odpowiedzialnymi za większość emisji gazów cieplarnianych były gospodarstwa domowe (24 proc.), przetwórstwo przemysłowe (20 proc.), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną i gaz (19 proc.), rolnictwo (13 proc.), a następnie transport i gospodarka magazynowa (10 proc.). – czytamy w komunikacie.
300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.
Dane pokazują, że w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r. emisje zmniejszyły się w 5 z 9 sektorów gospodarki. Największy spadek odnotowano w sektorze dostaw energii elektrycznej i gazu (-12,3 proc.). Głównym sektorem, w którym emisje wzrosły, był transport i magazynowanie (+7,2 proc.).
Oprac. Kamila Wajszczuk
Polecamy także:
- Eksperci: UE może zmniejszyć emisje o 90% do 2040 roku. Najpierw odchodząc od paliw kopalnych
- Kryptowaluty i teleinformatyka emitują tyle CO2 co lotnictwo. Na szczęście jest światełko w tunelu
- Rolnictwo też przyczynia się do globalnego ocieplenia. Robimy za mało, by ten wpływ ograniczyć
- Światowe emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną. Mimo rozwoju odnawialnych źródeł energii