Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku przekroczy 3 proc. PKB, a w przyszłym będzie to około 4 proc., ocenia minister finansów Andrzej Domański. Według szefa MF dla utrzymania tempa rozwoju w kolejnych latach kluczowe będzie zapewnienie finansowania dla transformacji energetycznej, czy wydatków obronnych.
– Ministerstwo Finansów prognozuje, że w tym roku PKB będzie rósł w tempie ponad 3 proc. W przyszłym będzie to około 4 proc. Polska gospodarka wraca tam, gdzie jej miejsce, czyli do grona najszybciej rosnących państw UE. Ale nie możemy dać się uśpić dobrym perspektywom dla gospodarki w horyzoncie 12 miesięcy. Powinniśmy na to patrzeć w horyzoncie dekad – mówił Domański w czasie wystąpienia na Europejskim Kongresie Finansowym.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Według szefa resortu finansów kluczowe dla utrzymania tempa wzrostu i rozwoju gospodarczego będzie znalezienie finansowania dla głównych zadań, jakie stoją przed polską gospodarką. Jak mówił Domański, to m.in. konieczność pokrycia ogromnych wydatków na transformację energetyczną, bezpieczeństwo, czy inwestycje w infrastrukturę.
Minister dodał, że nie da się tego zrobić bez zaangażowania finansowego sektora prywatnego. Tymczasem, podkreślał, jego rola w gospodarce w ostatnich latach zmalała. Na przykład kapitalizacja spółek notowanych na giełdzie spadła z 30 proc. PKB do około 20 proc. PKB.
Jak podkreślał Domański, na całym świecie motorem finansowania i rozwoju jest właśnie prywatny sektor finansowy. Tymczasem Polska przegrywa w tym zakresie konkurencję szeregiem państw regionu. Choć, jak mówił minister, mamy wiele atutów, które mogłyby pomóc w przywróceniu rynkowi finansowi należnej mu roli.
– Chcę zapewnić, że w Ministerstwie Finansów już podejmujemy działania, które pomogą w realizacji tego celu – stwierdził szef MF.
oprac. Marek Chądzyński
Polecamy także:
- Podatek bankowy do zmiany? Wywiad z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego [WIDEO]
- Banki powinny wypłacać dywidendę? Prezes ZBP: część zysków mogłaby wzmocnić kapitały [WYWIAD]
- Ważne zmiany w finansach publicznych. Rząd chce powołania nowej instytucji
- Wiceminister finansów: rząd nie rezygnuje z podniesienia kwoty wolnej w PIT. Mimo napięć w budżecie
- Minister finansów spokojny o prognozę wzrostu PKB. „Mamy widoczne ożywienie konsumpcji”