Czy polskie banki są nadmiernie obciążone podatkami? Czy i jak zmienić podatek bankowy? Skąd się wzięły rekordowe zyski banków i jak się one mają do ryzyka związanego z kredytami frankowymi? No i co dalej z dywidendami z bankowych zysków? Między innymi na te tematy rozmawialiśmy z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Jackiem Jastrzębskim.
Banki od lat narzekają na nadmierne obciążenia, które, jak twierdzą, utrudniają im zwiększanie kapitałów. A bez tego trudno o zwiększenie akcji kredytowej: zgodnie z wymogami nadzoru finansowego każdy bank musi mieć odpowiednio duży kapitał, by móc udzielać kredytów. Szczególnie dotkliwą solą w oku jest dla sektora bankowego podatek bankowy. Jest on naliczany od wielkości aktywów, czyli właśnie kredytów, co – zdaniem bankowców – zniechęca banki do budowania atrakcyjnej oferty kredytowej i skłania w zamian do kupowania obligacji Skarbu Państwa. Bo ten rodzaj aktywów jest zwolniony z podatku.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Równocześnie banki notują rekordowe zyski, a w tym roku wypłacają swoim akcjonariuszom bardzo wysoką dywidendę. Czy to oznacza, że ryzyko związane z kredytami frankowymi – które miało spowodować straty w sektorze rzędu 100 mld zł – nie zmaterializowało się? No i co z odkładaniem zysków na kapitał? Dlaczego zamiast tego banki dzielą się zyskiem z akcjonariuszami?
Zapytaliśmy o to przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego. Wywiad został przeprowadzony w czasie kongresu Impact’24.
Rozmowa z przewodniczącym KNF to pierwszy z cyklu wywiadów, jakie 300Gospodarka przeprowadziła w trakcie trwania kongresu 15 i 16 maja 2024 roku.
Polecamy również:
- Frankowicze nie tracą impetu i pozywają banki. Są dane za I kwartał
- Banki zaostrzyły kryteria dla kredytobiorców. Zakładają mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe
- Banki powinny wypłacać dywidendę? Prezes ZBP: część zysków mogłaby wzmocnić kapitały [WYWIAD]
- Bankowy greenwashing, czyli jak instytucje finansowe pozornie dbają o klimat
- Po orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów. Banki mają „poważne wątpliwości”