Dzień Ziemi został zainicjowany w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziś miliony ludzi z niemal 200 krajów obchodzi to święto co roku 22 kwietnia, inspirując i angażując ludzi do rozwiązywania wyzwań środowiskowych. Oto, jakie korzyści przyniosło to święto i jak można je jeszcze wykorzystać.
Dzień Ziemi został stworzony przez Gaylorda Nelsona i Denisa Hayesa w odpowiedzi na rosnące zaniepokojenie degradacją środowiska naturalnego. Bezpośrednim powodem był głośny wyciek ropy naftowej w Santa Barbara w 1969 roku. Pierwszy Dzień Ziemi obchodziło 20 milionów Amerykanów w 1970 roku. Przyczynił się on do zmian prawnych, w tym utworzenia Agencji Ochrony Środowiska USA i kluczowych ustaw ochrony środowiska. Z biegiem lat święto zaczęło być obchodzone przez inne kraje, angażując ponad miliard ludzi w różnorodne kwestie środowiskowe.
Zobacz też: Zmiany klimatu to spadek dochodów, także w Polsce. Nowe prognozy naukowców
Dzień Ziemi 2024: planeta kontra plastik
W tym roku Dzień Ziemi skupia się na kwestii szkodliwych skutków zanieczyszczenia plastikiem dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Organizatorzy Dnia Ziemi nawołują do zmniejszenia produkcji plastiku o 60 proc. do 2040 roku.
Tak się składa, że ONZ ma wprowadzić umowę dotyczącą zanieczyszczenia plastikiem. Jej celem ma być zakończenie zanieczyszczenia plastikiem do 2040 roku, do którego deklaruje się 50 państw na świecie.
Jakie są osiągniecia Dnia Ziemi?
Święto ma co roku realny wpływ na ochronę planety. Organizatorzy mają na koncie takie osiągnięcia jak np. zmiany legislacyjne czy masowe sadzenie drzew.
Jednym z ważniejszych osiągnięć było podpisanie porozumienia klimatycznego w Paryżu w Dniu Ziemi 2016. To wydarzenie stało się historycznym zobowiązaniem do walki ze zmianami klimatu.
Jednak krytycy podkreślają, że państwa nadal nie wywiązują się wystarczająco ze swoich celów klimatycznych, a samo święto jest wykorzystywane przez liczne firmy i instytucje do „greenwashingu”.
Mimo to, Dzień Ziemi pozostaje kluczową platformą do promowania znaczących działań na rzecz środowiska. Poza gestami symbolicznymi, potrzebne są jednak istotne zmiany na poziomie rządowym i korporacyjnym.
Czytaj także:
- Dzień Ziemi. Rynek pracy nie jest obojętny na zmiany klimatu
- Zmiany klimatu uderzają w Europę. Rok 2023 należał do ekstremalnie ciepłych
- Dawniej liderka w polityce dla klimatu, teraz Szkocja rezygnuje ze swoich celów
- Zmiany klimatyczne to katastrofa ekonomiczna. Świat traci miliardy dolarów [WYKRES]